2020.11.25.

Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Cipősdobozokat gyűjt az Almásy-kastély

2020.11.17.

Gonosz férj és erőszakos feleség

2020.11.17.

Két ország - békében

2020.11.04.

Két testvér - egy feleség

2020.10.28.

Denártól a Bitcoinig

2020.10.27.
Janus Pannonius Múzeum

Vadókaszörp, csitkenyés bor, mókusvíz

2020.10.26.

A gyilkos oroszlánfej

2020.05.22.
A koronavírus-járvány elleni védekezés jelképének tekintett arcmaszkokból rendez kiállítást a prágai cseh Nemzeti Múzeum.

A hétfőn nyíló időszaki tárlaton több száz olyan maszkot láthatnak az érdeklődők, amelyeket a csehek viseltek március közepétől május 24-ig, amikor megszűnik az általános kötelező köztéri maszkviselés. A jövő héttől kezdődően arcmaszkokat már csak a tömegközlekedési eszközökben és a zárt terekben lesz kötelező viselni.

A cseh kormány március közepén Európában az elsők között tette kötelezővé az arcmaszkok általános viseletét a közéletben és a munkahelyeken.

Miután a járvány kezdetekor nagy hiány volt a védőmaszkokból, számos szervezet, kisebb-nagyobb vállalkozás, klubok és magánszemélyek szinte egymással versengve fogtak hozzá a védőeszközök elkészítéséhez. Az arcmaszkok varrása az elmúlt hetekben szinte nemzeti sporttá vált Csehországban.

A nőket gyakran az éppen viselt ruhájukhoz illő maszkkal lehetett látni, a politikusok és közéleti szereplők leginkább a pártlogós vagy nemzeti színű, a régióra, városra, kedvenc sportklubra utaló maszkokban jelentek meg a nyilvánosság előtt. Elterjedtek a népi és a szórakoztató motívumok is.

A prágai Nemzeti Múzeum még április elején felhívást tett közzé, hogy az emberek küldjék el a szerintük rendkívülinek tartott maszkokat, majd szavazzanak azokról, amelyeket a múzeum előtti vitrinekben tettek ki közszemlére. Így jött össze a nagy érdeklődésre számot tartó új időszaki tárlat anyaga.

"Napjainkban már hatalmas mennyiségű maszk van forgalomban. Ezekből igyekeztünk kiválasztani azokat, amelyek a jövő generációk számára is mondanak valamit a kialakult járványhelyzetről" - mondta Miroslava Burianová, a kiállítás kurátora újságíróknak.