WANTED – Elveszett Szinyei kerestetik

Dobó István Vármúzeum

Kötéltechnikai gyakorlat az Egri várban

2021.01.21.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

Ficzek Ferenc nagyméretű zománcképe a pécsi Modern Magyar Képtárban

2021.01.20.
Göcseji Múzeum - Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága

Rio de Janeiro Zalaegerszegen

Magyar Nemzeti Galéria - Budapest
Magyar Nemzeti Galéria
Cím: 1014, Budapest Szent György tér 2.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
festészet, hír, hírességek, képzőművészet, Szinyei Merse Pál
2020-ban Szinyei Merse Pál születésének 175., halálának 100. évfordulójára emlékezünk. Az évfodulóra tervezett, de a járvány miatt 2021 elejére halasztott emlékkiállításunk az eddigi kutatások eredményeinek felhasználásával részben a művész nemzetközi párhuzamait igyekszik bemutatni, illetve a 20. századi Szinyei-kultusz egyes állomásainak feltárásával pontosítja a művész már eddig is viszonylag jól behatárolt helyét a magyar és az egyetemes művészet történetében.

Szinyeiről – a már életében kiépülő kultuszának is köszönhetően – a 20. század folyamán több, alapvető megállapításokat tartalmazó monográfia is megjelent. A Magyar Nemzeti Galéria utoljára 1990-ben mutatta be életművét egy nagy kiállításon, melyet Szinyei Merse Anna életmű-katalógust is tartalmazó nagymonográfiája kísért (1990). Bár az elmúlt harminc évben több, addig csak forrásokból ismert Szinyei-kép is előkerült, továbbra is számos olyan műről van tudomásunk, melyek valaha léteztek, ám jelenlegi hollétük ismeretlen.

Ezeket a műveket keressük: „wanted”, azaz körözési listán vannak. A korábbi, hasonló kezdeményezések alapján abban reménykedünk, hogy az itt reprodukcióban közölt és a régebbi monográfiákból származó sorokkal megidézett művek közül – akár itthonról, akár külföldről – több is megkerülhet; minden korábban ismert vagy máig ismeretlen mű felbukkanása gazdagíthatja az életművet.

A KERESETT MŰVEKET ITT NÉZHETED MEG >>