2023.10.22.
Székely Nemzeti Múzeum

Újra megnyitja kapuit a Székely Nemzeti Múzeum

2023.05.21.
Székely Nemzeti Múzeum

Száztizenegy év a tervtől a megvalósításig

Székely Nemzeti Múzeum - Sepsiszentgyörgy
A múzeum épülete
Cím: 520055, Sepsiszentgyörgy str. Kós Károly 10. / Kós Károly u. 10.
Telefonszám: (267) 312-442
Nyitva tartás: A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum felújítási munkálatok miatt nem látogatható, várjuk látogatóinkat továbbra is szeretettel ideiglenes kiállítóhelyünkre, a Lábasházba (Szabadság tér 7.).
2019.01.19.
Székely Nemzeti Múzeum
hír, régészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázati támogatásának köszönhetően, a Székely Nemzeti Múzeum munkatársai és megbízott külső kutatói 2018 folyamán jelentős tudományos projektet valósítottak meg, melynek célja az uzoni Béldi-Mikes kastély emlékeinek régészeti, történeti és művészettörténeti szempontú feldolgozása volt.
Látkép a kastélyról a 20. század elejéről
Az uzoni Béldi-Mikes kastély egyike Székelyföld legjelentősebb 17–18. századi nemesi rezidenciáinak. A Mikes család kezdeményezésére, 2016–2018 közötti időszakban szisztematikus régészeti feltárás történt az épület környékén dr. Sztáncsuj Sándor József vezetésével, amely rendkívül értékes leletegyüttest hozott felszínre. Az ásatás teljesen új kontextusba helyezi a kastélyról és a Béldi, illetve Mikes családról szóló eddigi ismereteinket.

A feltárt latrinából hatalmas mennyiségű 17–18. századi kályhacsempe és kerámia,valamint egy ritka, érdekes éremlelet került elő. A Székely Nemzeti Múzeum restaurátor műhelyében elkészültek a legfontosabb konzerválási és restaurálási munkálatok, így lehetőség nyílt a leletegyüttes összetett, több szempontú tudományos elemzésére.

Pályázatunk célja az volt, hogy az egész Erdélyre nézve reprezentatív leletek feldolgozásához a Székelyföld legfontosabb tudományos műhelyeiből (Székely Nemzeti Múzeum, Csíki Székely Múzeum, Maros Megyei Múzeum) vonja be a legjelentősebb szakembereket, és a kutatáshoz megteremtse az anyagi alapokat.

A kutatás során Csáki Árpád történész a Béldi-Mikes kastélyhoz kapcsolódó család- és birtoktörténetet, dr. Sztáncsuj Sándor József, Hőgyes Mihály Huba és Lokodi Alpár-Imre régészek a kastély 2016–2018-as régészeti ásatások eredményeit, dr. Szőcsné Gazda Enikő néprajzos muzeológus és Boér Ilka művészettörténész, mesteri hallgató a reprezentatív kerámia- és csempeleleteket, dr. László Keve régész a megtalált éremleletet dolgozta fel, dr. Botár István régész a dendrokronológiai vizsgálatok értelmezését végezte el.

A kutatások legfontosabb hozadékaként a kastéllyal kapcsolatos új ismeretek tudományos igényű összegzését értékelhetjük, amelyet a jövőben a Székely Nemzeti Múzeum önálló kiadvány formájában fog megjelentetni.

A projekt az impozáns műemléképület helyreállításához, részben közösségi térré való alakításához is tudományos hátteret nyújt, és hosszú távon ráirányítja a szakma és közvélemény figyelmét a régió történeti-művészettörténeti emlékeire. A projekt az eredeti tulajdonosok által visszaigényelt műemléképületek helyreállításához is irányvonalat nyújthat.