2020.08.06.

Klímaváltozások - már a kései újkőkorban is

2020.08.06.

Ékesség az aranykorból

Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

2019.10.02.
Átadták Kazinczy Ferenc író, költő, a nyelvújítás vezéralakjának felújított síremlékét Széphalomban - olvasható a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

Mint írják, a Nemzeti Örökség Intézete mintegy 4 millió forintból újította fel Kazinczy Ferenc síremlékét születésének 260 éves évfordulójára.

A Nemzeti Örökség Intézete éves felújítási tervének összeállításakor mindig figyelembe veszi a kerek évfordulókat, és idén egyértelmű volt, hogy a 260 éve született Kazinczy Ferenc Széphalomban található sírja is megújul - idézi a közlemény Kárpáti Katalint, a NÖRI főigazgató-helyettesét.

A magyar nyelv megújításában kulcsszerepet játszó költő egykori gyümölcsöskertje helyén épült meg tíz évvel ezelőtt - a magyar nyelv egyfajta emlékhelyeként - A Magyar Nyelv Múzeuma, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) tagintézménye.

Mint idézik, Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója az eseményen kiemelte: mindaz, amit ma magyar irodalomként ismerünk, Kazinczy bátorságának köszönhető, és ma az utókornak ugyanerre a bátorságra van szüksége.

Hozzátette: jövő szeptemberre megújítják a Magyar Nyelv Múzeumának is otthont adó kertet. A cél a magyar nyelvnek olyan zarándokhelyet kialakítani, amely felülírja az államhatárokat és a nemzeti különbségeket. A rekonstrukció kétszázmillió forintból valósul meg.

A mintegy fél évszázadon át a magyar szellemi élet kulcsszereplőjének számító Kazinczyt Széphalomban található birtokán temették el. A jelenleg Kazinczy sírjánál látható emlékoszlop 1983-ban készült. Pál Mihály szobrászművész munkája arányaiban és formájában pontos másolata a Török Sophie által 1833-ban állíttatott emlékműnek. Török Sophie Kazinczy egyik tervét valósította meg a neki állított emlékoszloppal.

A síremlék az évfordulóra mintegy 4 millió forintból újult meg - áll a közleményben.