2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum épülete annó
Cím: 4400, Nyíregyháza Benczúr tér 21.
Telefonszám: (42) 315-722
Nyitva tartás: K-V 9-17
2015.11.28.
hír, régészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Az 1868. december 1-jei alapítására emlékezik kedden a nyíregyházi Jósa András Múzeum.

Bene János, az intézmény igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a Jósa András Múzeum napja elnevezésű rendezvényen megemlékeznek a névadó alapítóról, illetve a múzeum létrehozását segítő Lehoczky Tivadarról (1830-1915), aki Munkácson volt régész, történész, néprajzkutató. Kiállításon mutatják be az idei új szerzeményeket, valamint a híres Antal-Lusztig-gyűjtemény műveinek egy részét is.

Továbbá együttműködési megállapodást írnak alá a kassai Kelet-szlovákiai Múzeummal, amelynek történelmi pipagyűjteményét szintén kiállítják.

A nyíregyházi múzeum az idén a Porcsalmán talált 1660-as évekbeli éremlelettel gazdagodott, amely 1111 darab lengyel 6- és 18 garasosokból, valamint osztrák-magyar krajcárosokból áll.

Az egykori nyíregyházi, utóbb a németországi Kölnben alkotó és ott elhunyt festőművész, Ősz Dénes műveit ugyancsak megkapta a múzeum. Németországból érkezett egy értékes könyvekből álló hagyaték is, amit a nyírcsaholyi születésű Futaky István professzor özvegye adományozott az intézménynek.

Az igazgató megemlítette, hogy múzeum napján a sóstói skanzen is bemutatja idei új szerzeményeit.

Bene János szólt még arról, hogy a kassai múzeum Történelmi pipák című kiállítását az intézmény igazgatója, Robert Pollák nyitja meg. Az Antal-Lusztig Gyűjtemény Remekművek VII. Magyar aktivisták címet viselő tárlatát pedig Antal Péter tulajdonos mutatja be.

A Nyíregyházi Északi Temetőben az emlékezők megkoszorúzzák Jósa András (1834-1918) régész, orvos, antropológus sírját. A múzeumalapító belgyógyász-sebész 1884-től volt Szabolcs vármegye főorvosa, s a gyógyító munka mellett szervezte a múzeum létrehozását. Nagy érdemei voltak abban, hogy az intézmény Európa-hírű lett bronz- és honfoglaláskori leletanyagaival. A nyíregyházi Jósa András Múzeumnak felbecsülhetetlen értékű a trezorterme is, amelyben régészeti és numizmatikai aranykincseket őriznek.

(MTI)