2021.04.08.

A konyha művészet és kultúra

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szentmihályi életképek VII.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Ringer István kapja az idei MúzeumCafé Díjat

Szépművészeti Múzeum

A szigetvári hős dédunokája

Nagypéntektől húsvéthétfőig

Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Kék színű és sárga ponyvás forradalmi relikvia az Emlékpontban

2021.03.26.
Magyar Földrajzi Múzeum

Emigráns magyar utazók, felfedezők

2021.03.26.

Gyümölcsoltó, fecskehozó...

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

7 méter 20 centiméter művészet

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

Zománcok esti lámpafényben

2021.03.24.
Szépművészeti Múzeum

A vérszerződéstől Széchenyi Istvánig

2015.09.24.
Debreceni Művelődési Központ
hagyomány, hír, néprajz, népszokások
A debreceni Betlehemes Találkozó a Szellemi Kulturális Örökség Jó gyakorlatok nemzeti nyilvántartásába került, amelyről a hivatalos dokumentumot szeptember 18-án, a gödöllői királyi kastélyban vette át Komolay Szabolcs, DMJV alpolgármestere Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkártól.

A Nemzetközi Betlehemes Találkozó a Debreceni Művelődési Központ meghatározó nagyrendezvénye, zászlóshajója immár 10 éve, mely jól reprezentálja az intézmény értékorientációját, a nemzeti értékek, a néphagyomány és a közösségi művelődés iránti elkötelezettségét.

A 25 esztendős múltra visszatekintő rendezvény eddig közel 200 kárpát-medencei település betlehemezőinek bemutatkozását és közel 700 játék mozgóképes rögzítését, számtalan kiadvány és három konferencia megrendezését tette lehetővé.

Ezen eredményekre alapozva Debrecen MJV Közgyűlése kezdeményezte a Nemzetközi Betlehemes Találkozó Szellemi Kulturális Örökség nemzeti jegyzékére való jelölését. Ennek nyomán Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése felkérte a DMJV Kulturális Osztály vezetőjét, hogy folytassa le a szükséges szakmai egyeztetéseket és készítse el a Nemzetközi Betlehemes Találkozó és a betlehemezés hagyománya Szellemi Kulturális Örökség nemzeti jegyzékre való jelölésének dokumentációját. Az elmúlt két és fél évben megtörténtek a szükséges szakmai egyeztetések, létrejött a jelölést előkészítő munkacsoport, a Hagyományok Háza hathatós közreműködésével elkészült a jelölő dokumentum, mely 2015. augusztus 31-én az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottsága elé került elbírálásra.

A benyújtott dokumentum alapján A debreceni betlehemes találkozó hagyományátörökítési gyakorlata a szellemi kulturális örökség megőrzését szolgáló programok és tevékenységek regiszterébe, azaz a Jó gyakorlatok nemzeti nyilvántartására került.

A bizottság döntése nyomán egy újabb, a magyar táncház-módszerhez mérhető, mintaértékű programmal, jó gyakorlattal gazdagodott a Szellemi Kulturális Örökség Jó megőrzési gyakorlatok nemzeti nyilvántartása. Különösen jelentős eredmény ez, hiszen eddig három jó gyakorlat került e nyilvántartásba, s a debreceni találkozó az első Hajdú-Bihar megyei elem a rangos regiszterben! Emellett még két elem került az idén a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti jegyzékére, a Rába-vidéki szlovének rönkhúzása és a magyarországi kékfestés hagyománya.

A pozitív döntés hatása elsősorban a határainkon túl működő hagyományőrző közösségek életében válhat majd meghatározó tényezővé, a helyi átörökítési gyakorlatot biztosító lokális és regionális találkozók létrejöttének adhat lendületet, illetve a már meglévők megerősödésének válhat zálogává.

A betlehemes találkozók Debrecen város közművelődésében is igen fontos szerepet töltenek be, hiszen a központi rendezvénnyel párhuzamosan több mint húsz debreceni külső helyszínen és néhány Debrecen környéki településen lépnek fel a játszók, általuk évente közel 10 000 ember kerül közvetlen kapcsolatba e szakrális szokáshagyománnyal.