2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2012.08.22.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Mindössze két nap alatt fél millió dollár jött össze internetes adományokból a Tesla Múzeum megalapítására. A kampány a The Indiegogo online adománygyűjtő weboldal történetének leggyorsabb és legsikeresebb adománygyűjtő akciója - adta hírül a The Guardian. A rekorderedmény magát a kezdeményezés ötletadóját, a The Oatmeal elnevezésű online képregény- és vicclap alapítóját, Matt Inmant is meglepte, aki a Tesla Tudományos Központ megbízásából indította el rendhagyó pénzgyűjtő kampányát a világhírű mérnök és feltaláló, Nicola Tesla amerikai hagyatékának megmentésére.

 

A wardencliffe-i labort szeretnék újjáépíteni és Tesla Múzeummá bővíteni.

 

A horvátországi születésű, szerb származású Nicola Tesla a világ egyik legjelentősebb és leghíresebb tudósa és feltalálója, az elektromosság, mágnesesség és gépészet területén is kiemelkedőt alkotott. Életében összesen 146 szabadalmat jegyeztetett be, nevéhez fűződik többek közt a többfázisú villamos hálózat, a váltóáramú motor, az energia vezeték nélküli továbbítása, a távirányítás, a megújuló energiaforrással működő berendezések, valamint a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzásának, vagyis a rádió feltalálása is.

 

A fiatal Tesla mérnökként bejárta Európát, 1881-től Puskás Tivadar munkatársaként, az American Telephone Company főmérnökeként dolgozott, majd a párizsi Edison Társasághoz került, 1884-ben pedig áthajózott Amerikába, hogy személyesen Edisonnal dolgozhasson. Együttműködésük azonban pénzügyi vitába fulladt, így Tesla saját labort alapított. Egy időben a New York állambeli Shorehamben, a wardenclyffe-i kísérleti műhelyben tevékenykedett, itt építette meg az ún. Tesla-tornyot is, mellyel a vezeték nélküli, globális áramszolgáltatást tervezte megalapozni. Az elképzelés azonban támogatók hiányában nem valósult meg, a tornyot 1917-ben le is romboltatta.

 

A laborrekonstrukció és a múzeumalapítás több mint 377 millió forintba kerül.

 

Tesla halála után a wardenclyffe-i földterületet elöntötte a szennyvíz, de a birtok jelenlegi tulajdonosa, a belga Agfa cég sikeresen helyreállította az eredeti állapotot, így a földterület most újra hasznosítható. New York állam állja is az összesen 1,7 millió dolláros - átszámítva több mint 377 millió forintos - beruházás felét, a fennmaradó 850 ezer dollárt azonban a non-profit szervezetként működő Tesla Tudományos Központnak kell előteremtenie.

 

Gyűjtőakciónak tehát komoly célja és háttere van, azt azonban még álmukban se remélték a szervezők, hogy a Matt Inman fejéből kipattant, Let' Built a Goddamn Tesla Museum - azaz szabad fordításban Építsük meg azt az istenverte Tesla Múzeumot! - szlogennel futó rendhagyó kampánynak ekkora sikere lesz.

 

Rekordidő alatt összejött a pénz nagy része.

 

A több mint tízezer civil lelkes adakozása természetesen a média és a szakma figyelmét is felkeltette: az elmúlt napokban például Tim O'Reilly, az O'Reilly Media médiabirodalom feje, Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója, sőt, a Tesla Motors is támogatásáról biztosította a kezdeményezést. A virtuális kasszában jelenleg 778 ezer dollár van, de mivel az online adománygyűjtés még további 40 napig aktív, a Tesla Tudományos Központ szinte biztosra veheti, hogy szeptember végére összejön a laborrekonstrukcióra és a Tesla Múzeum felépítésére szánt összeg.

Kovács Adrienn