2014. október

2012.07.13.

Meghosszabbította együttműködését a madridi Prado és a dallasi Meadows Múzeum

festészet, hír, képzőművészet

Újabb két évvel meghosszabbítja nemzetközi együttműködését a madridi Prado és a dallasi Meadows Múzeum. A dallasi múzeum és a spanyol nemzeti gyűjtemény 2009-ben indította útjára a hároméves együttműködést, mely eredetileg három, a Prado tulajdonában lévő festmény kölcsönzését és azok amerikai vendégkiállítását foglalta magába.

Az eredeti együttműködés három tengerentúli kiállításra szólt.

Az együttműködés keretében elsőként El Greco 1600 körül festett műve, a Pünkösd mutatkozott be a Meadows Múzeum 2010-es őszi tárlatán, ezt követte Jusepe Ribera Mária Magdolna a sivatagban című festményének tengerentúli debütálása, mely három másik, spanyol gyűjteményektől kölcsönzött Ribera-képpel együtt került kiállításra Dallasban, 2011 őszén.

A harmadik közös kiállítási projektre idén ősszel kerül majd sor, melyen Velázquez egyik legszebb és leghíresebb műve, a IV. Fülöpről festett portréja mutatkozik be az amerikai közönségnek. A festmény a 2012. szeptember 16-ától 2013. január 13-áig tartó időszaki tárlat, a Diego Velázquez: Korai udvari portrék című kiállítás "díszvendégeként" érkezik Dallasba, melyre Madridon kívül a texasi Fort Worth-ből, Bostonból és Clevelandből is érkeznek képek.

A közös kiállításokat kiegészítő programok is kísérik, a szervezők a spanyol tematikához kapcsolódó interdiszciplináris kutatások, előadások, közösségi és családi rendezvények sorával színesítik a tárlatot.

Martín Rico y Ortega, Murillo és Goya-kiállítás is szerepel a jövőbeli tervek közt.

Ezek után nem is olyan meglepő, hogy a gördülékeny munka és a népszerű vendégkiállítások sikerén felbuzdulva a Prado és a Meadows Múzeum közös megegyezéssel további két évre meghosszabbította múzeumközi együttműködését.

A Meadows Múzeum alapítója, Algur H. Meadows az ötvenes években számos látogatást tett Madridban, megalapozva ezzel a múzeum gazdag spanyol művészeti gyűjteményét. A kapcsolat tehát adott volt, de az elmúlt évek közös munkája során rájöttünk, hogy szeretnénk alapítónk törekvését magasabb szintre emelni. Legnagyobb örömünkre a Prado a legmesszebb menőkig támogatja ambiciózus terveinket - nyilatkozta Mark A. Roglán, a dallasi Meadows Múzeum igazgatója.

Olyannyira igaz ez, hogy a két fél már meg is kezdte a projektek megvalósítását. A kurátorok elképzelései szerint 2012 októberében a 19. századi spanyol tájfestő, Martín Rico y Ortega műveiből nyílna egyedülálló, monografikus igényű tárlat, 2014-ben pedig Murillo és Goya rajzai mutatkoznának be Dallasban. Ez utóbbi kiállítás megvalósításába egyébként a Prado és a Meadows Múzeum mellett a hamburgi Kunsthalle - az egyik leggazdagabb spanyol grafikai gyűjteménnyel rendelkező művészeti múzeum - is bekapcsolódna.

Az együttműködés keretében a tárlatok Madridban és Dallasban is megrendezésre kerülnének, a kiállításokról kétnyelvű katalógus készülne, sőt, kiegészítő programként szakmai szimpóziumokat és előadásokat is tervezünk - osztotta meg lelkesen a közös terveket Miguel Zugaza, a Prado igazgatója.

Kovács Adrienn

Képekben