2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2015.02.25.
Emberi Erőforrások Minisztériuma
hír, Holokauszt, II. Világháború, kultúrpolitika, történelem, Újkor, XX. század
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere elnöklésével 2015. február 23-án megtartotta alakuló ülését a Gulág Emlékbizottság, mely a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékéve alkalmából létrehozott testület.

 

A Bizottság alakuló ülésén Balog Zoltán elmondta, a második világháború lezárása nem a dolgok elrendezését, a borzalmak végét, hanem újabb hazugságokat, szenvedést és igazságtalanságot hozott sokak életébe. Az egyik legnagyobb szenvedés az volt, hogy minderről még beszélni sem lehetett – emlékeztetett a miniszter bevezetőjében.

 

A tárcavezető kiemelte, a kormány a Málenkij robot 70. évfordulóján folytatja a történelmi bűnökkel való szembenézést. Beszédében kifejtette: a mai Magyarország területéről mintegy 200-230 ezer lakost hurcoltak el, közülük 150-170 ezer civil férfit és fiút hadifogolyként, 50-60 ezer németet internáltként. A korabeli 172 ezer km2 területű Magyarországról mintegy 300 ezer civilt vetettek fogságba. A deportáltak 30-40%-a, de voltak olyan települések, ahol több mint 60%-a halt meg. Többségük a lágerek környékén, jeltelen tömegsírokban, ritkábban egyszemélyes sírokban, vagy a hazafelé vezető vasútvonalak mentén lett elhantolva. Elhalálozásukról a szovjet szervek semmiféle hivatalos értesítést nem adtak. A tárcavezető hozzátette: azokról is külön meg kell emlékezni, akik a kint szerzett betegségeikbe haltak bele.

 

A kormány azzal a céllal hozta létre a Gulág Emlékbizottságot, hogy a Kárpát-medencében élők 1944-45-ben kezdődő internálásának 70. évfordulóján méltó módon emlékezzen az áldozatokra. A testület feladata, hogy a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévében tartsa a kapcsolatot az események megvalósításában érintett szervezetekkel, és javaslatot tegyen a költségvetési források felhasználására.

 

A Bizottság állandó tagjai a belügyminiszter, az igazságügyi miniszter, a külgazdasági és külügyminiszter és a honvédelmi miniszter által delegált egy-egy személy, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és a kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára. Továbbá a Magyar Tudományos Akadémia, a Gulágkutatók Nemzetközi Társasága, a Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány, a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre, a Szovjetunióban volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete, valamint a XX. Század Intézet főigazgatója, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke.