2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

2014.09.15.
Henri Matisse, hír, hírességek, képzőművészet

A londoni Tate Modern legsikeresebb kiállításának bizonyult Henri Matisse francia festőművész 1936 és 1954 között született papírkivágásainak tárlata, amely több mint 560 ezer látogatót vonzott nyitva tartása négy és fél hónapja alatt.

Az április 17-étől szeptember 7-ég tartó Henri Matisse: The Cut-Outs című kiállítás a londoni kortárs művészeti múzeum történetének első olyan tárlata volt, amelyet több mint félmillió ember keresett fel - közölte hétfőn az intézmény igazgatója, Nicholas Serota.

A kiállítás a modern művészet óriásaként ünnepelt Matisse (1869-1954) pályafutásának utolsó fejezetét tárta a látogatók elé mintegy 120 művet bemutatva. Ez volt a művész 1936 és 1954 között született papírkivágásainak szentelt eddigi legátfogóbb bemutató.

Matisse a hatvanas éveinek végén kezdett foglalkozni az új technikával, amikor megromlott egészségi állapota miatt nem volt képes festeni, ezért színes papírkivágásokat kezdett alkalmazni vázlatainak elkészítéséhez. Idővel aztán teljesen áttért az új módszerre.

Megfogta az emberek képzeletét az a tény, hogy ezeket a műveket több 40 éven át senki sem mutatta be közös kiállításon - vélekedett Serota.

Miközben a Matisse-kiállítás látogatottsága túlszárnyalta a várakozásokat, a nyáron nyílt Kenneth Clarke-tárlat nem vonzott annyi látogatót, amennyiben reménykedtünk - tette hozzá az igazgató.

A Tate korábbi látogatottsági rekordját 2002-es Picasso-kiállítása tartotta, amely több mint 467 ezer érdeklődőt vonzott. 2012-es Damien Hirst-kiállítását több mint 463 ezren keresték fel.

A londoni Matisse-kiállítást követően az alkotásokat a New York-i Modern Művészetek Múzeumában mutatják be, mielőtt visszakerülnek az állandó lakhelyükként szolgáló galériákhoz és magángyűjteményekbe.