Göcseji Múzeum - Zalaegerszeg
A megyei múzeum épülete
Cím: 8900, Zalaegerszeg Batthyány utca 2.
Nyitva tartás: XI.1-III.31.: K-Szo 9-17
IV.1-X.31.: K-V 10-18
Göcseji Múzeum
hír, képzőművészet, kortárs, szobrászat, újkori művészet, XX. századi művészet
Bár gyakran nézünk tükörbe, az nem mindig kelt pozitív érzéseket bennünk. Egy művész olykor úgy szembesít önmagunkkal, hogy nem vizuális képmásunkat, hanem valamely belső tulajdonságunkat állítja elénk.
Kostyál László kedvenc múzeumi tárgyával: Fischer György: Fülöp c. szobrával
A nyolc éve elhunyt, zalaegerszegi szobrászművész, Fischer György (1956-2012) mestere volt egy-egy sutaság, titkolni próbált karaktervonás plasztikai megfogalmazásának. Figuráit sajátos kreativitással torzítja, tagjaikat tömöríti, nyújtja, leegyszerűsíti, elvonatkoztatja. Ruhátlanságuk a leplezetlenségre, az egyébként nem látható – vagyis a belül lévő – napvilágra kerülésére utal.

Fülöp című, maga alá húzott, pipaszár lábakkal, testhez szorított, alig jelzett karokkal, behúzott nyakkal fekvő, pompás kis bronzfigurája a „jaj, csak már túl lennék rajta…”- gondolatnak, másképpen fogalmazva a szorongás érzetének zseniális megszemélyesítése. Talán mindannyiunkban ott van ez az érzés, aminek kellemetlen kicsengését a Fischer groteszk hangvételéből kiolvasható cinkos kacsintás oldja fel.

Kostyál László