2020.08.06.

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Kinizsi Vár Nagyvázsony

Jövő nyárra megújul a nagyvázsonyi vár

Albertfalvi Helytörténeti Gyűjtemény és Iskolamúzeum - Budapest
A múzeum főbejárata
Cím: 1116, Budapest Pentele utca 8.
Nyitva tartás: K, CS 16-18
(Iskolai szünetekben zárva)
állandó kiállítás, fotóművészet, helytörténet, történet
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Belépő
100 HUF
Csoportos napijegy
200 HUF
A múzeum megalakulásakor, 1980-ban a gyűjtemény gyakorlatilag egyetlenegy fényképet sem tartalmazott Albertfalváról. A kutatás ekkor indult meg és a gyűjtés kiterjedt az egész területre.
Részlet a kiállításból
Nehezítette a helyzetet, hogy amikor 1973-ban elkezdődött az albertfalvi Fő utca lebontása az új lakótelep felépítése céljából, nem készült felvétel a lebontandó házakról. Közel húsz év kellett ahhoz, hogy annyi kép összegyűljön, hogy egy összefüggő anyag kerekedhessék ki belőle.

Sikerült összegyűjteni 12 képeslapot, melyet az 1900-1940 közötti időkben adtak ki Albertfalváról. Egy lelkes albertfalvi őslakos készített néhány felvételt a lebontás előtt, melyet a rendelkezésünkre bocsátott. Miután Albertfalváról a szélrózsa minden irányába elkerültek a régi lakosok, az ittmaradtak ezek új lakcímét megadták, s a tanulók felkeresték őket, hogy a régi házaikról készült fényképeket elkérjék tőlük. Az összegyűlt fényképekből azonban nem lehetett "Felépíteni" a régi Fő utcát, hiszen a képek nem szemből ábrázolták az egyes házakat.

Jók voltak azonban arra, hogy felmérjük a teljes útszakaszt, elhelyezzük arra az egyes házakat, és egy grafikus művész ezek alapján már meg tudta rajzolni az utca mindkét oldalát; így e házsor elkészült kétszer öt méteres szakaszban. Az egyes házak felett, azokkal párhuzamosan pedig a mai helyzet található meg színes fényképeken, így a látogató megtudhatja, hogy 100-120 évvel ezelőtt milyen ház állt mai lakása helyén.

A további képeket egy-egy szempont alapján rendeztük, így születtek meg a következő csoportok:
- az utolsó házak a lebontás előtt,
- kereskedők a boltjuk előtt,
- ipartestületi megemlékezések,
- színjátszó csoportok,
- kulturális rendezvények,
- képeslapok Albertfalváról.

A képeket 40 x 50 cm-es 8 mm vastag rétegelt lemezre kasíroztuk fel, és így kerültek az állandó kiállításra.