A program már nem tekinthető meg.
MÁMOR 16+
Élvezetek, örömkereső szenvedélyek, gyönyörök és túlzásaik. Nem könnyű körüljárni ezt a témát, de mi most kísérletet teszünk rá, mégpedig a természettudomány, a filozófia, a művészetek, az irodalom felől is megközelítve...
Programunkat kivételesen 16 év felettieknek ajánljuk!
Előadások:18.00Kolonits László: Az ateizmus halálugrása, italozás és lakomázás az ősi Európában„…egy pohár bor az ateizmus halálugrása.” – írja Hamvas Béla, aki e mondatával részben arra a szoros kapcsolatra utal, amely a legkorábbi időktől fennáll a vallási élmény bizonyos formái és az alkoholos italok fogyasztása között. A különféle társadalmi és vallási rítusokhoz kapcsolódó lakomák – melyek a legtöbb kultúrában elválaszthatatlanok az alkoholos italok fogyasztásától – ókori (görög-római) szokásáról sokat tudhatunk. No de mit ittak a rómaiak előtt? Számolhatunk-e lakomákkal az őskori Európában? Előadásunkban többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ.
18.30Sosztarits Ottó: M/Ámor És Psyché - A köztes létállapot mitológiájaÁlom, mámor, extázis, révület és vallásos elragadtatás. Az ókori ember életének e köztes létállapotként megélt és leírt jelenségei közkedvelt témái voltak a görög-római mitológikus történeteknek. Vallástörténeti eredőjük régóta kutatott, így meglehetősen jól ismert a ma embere számára. Izgalmas kérdés azonban, mennyire volt mindez jelen az egykori savariai emberek életében, és ha igen, miként érhető mindez tetten egy vidéki római kisváros tárgyi emlékanyagában?
19.00Czenki Zsuzsanna: Minótaurosz és hölgyvendégeiA mitológiai Minótaurosszal ellentétben Schrammel Imre agyagszobrai a szerelemre vágyódó bikafejű férfit jelenítik meg. A sorozat elemei a férfi-nő kapcsolat játékosságát, az egymás iránti vágyat, a találkozást, a szenvedélyes ölelést, az eggyé válást, a szerelmi MÁMORt ábrázolják. Ezt a lebegő létállapotot Schrammel Imre nőalakjainál, a torzóknál a női test finom plasztikussága, a barátnőknél a fejek, kezek és lábak kompozíciós elrendezése, a formák egymásra hatása idézi elő. Az előadáson a szobrokról készült fotókkal és a művész naplóbejegyzésivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
19.30Dr. Hollerné Mecséri Annamária: Erotikus és pajzán ex librisekAz ex libris grafikai sokszorosítással készült, művészi igényű tulajdonjegy, amit eredendően könyvekbe ragasztottak. A 19. század végén önálló kisgrafikai műfajjá vált, és a műgyűjtés tárgya lett. Személyes, tulajdonoshoz kötődő jellegénél fogva lehetőséget nyújt intim, provokatív, sőt erotikus témáknak is. Az előadásban bemutatásra kerülnek a Smidt Múzeum gyűjteményében lévő 20. század első feléből származó erotikus ábrázolások főbb típusai. Meztelen, kitárulkozó női testek, megtestesített férfiszimbólumok, ölelkező párok, és fülledtebb hangulatú ábrázolások is felbukkannak.
20.00-20.30 szünet20.30Zsoldos Andrea: Szenvedélyek rabságábanMindenkinek vannak szenvedélyei. Mikortól romboló a mámor, és mit tehet az, aki függő? Megmenteni a másik embert - hogyan lehetséges? Függőségek és mindennapjaink dilemmái.
21.00Kéner Balázs: Az önpusztító varázsló – beszélgetés Csáth GézárólEgy kiváló író, orvos, zenész és képzőművész fájdalmasan rövid és önpusztító életútja. El- és leválasztható-e a szenvedélybetegség az alkotástól? Mi vezetett a tragikus sorsú művész halálához és mik az utókor teendői és hiányosságai?
Beszélgetés Kéner Balázs Csáth-szakértővel, az első magyarországi Csáth-emléktábla megvalósítójával.
21.30Szántó István: Az ismeretlen Derkovits. Derkovits Gyula: Falstaff (Bor mellett búsuló férfi, 1913) című alkotásárólIzgalmas, hogy egy olyan nagy formátumú alkotónak, mint Derkovits Gyula, akinek az életműve teljes és egész, holott csak 40 évig élt, milyen korai elképzelései voltak a művészetről, pontosabban a festészetről. Mindezt jól példázza a Falstaff című képe, melyet 19 évesen festett még Szombathelyen.
Sir John Falstaff alakja egy kitalált lovag karaktere, aki William Shakespeare három darabjában is szerepel. Bár elsősorban egy hiú, kérkedő, bohém, mámorittas, ideje nagy részét italozással töltő komikus figura, mégis rendelkezik a Shakespeare főszereplőire jellemző lelki mélységgel, árnyalt személyiségrajzzal.
Derkovits Gyula munkájának bemutatása azért is fontos, mivel jövő évben lesz születésének 130. és halálának 90. évfordulója.
22.00Tóth Kálmán: A lista mámora
„Ki a felsorolás puszta élvezetéért állít össze listákat, ki a lista énekelhetőségének ihletésére, ki pedig … az egymással különösebb kapcsolatban nem lévő tárgyak összegyűjtésében talál gyönyörűséget.” A gyűjteményekre kivetített gondolatsort Umberto Eco: A lista mámora című műve ihlette.