2020.07.05.

Magyar Nemzeti Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum ásatása a regéci várban

2020.07.03.

Mit rejt a város szövete?

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Július 7-től a Capa Központ összes kiállítása látogatható

Erkel Ferenc Múzeum

Ismét nyitva a gyulai kiállítóhelyek

A zöldhasú takácsok

Janus Pannonius Múzeum

A nagy háború - egy hadifogoly naplójából

Státuszszimbólum - gyerekeknek

Helytörténeti Múzeum - Csenger
A múzeum épülete
Cím: 4765, Csenger Hősök tere 3.
Telefonszám: (44) 715-209, (20) 560-5027
Nyitva tartás: H-Szo 9-12, 13-17
V 10-12, 14-17
állandó kiállítás, helytörténet, Őskor, református, régészet, történelem, történet, Újkor, vallások, XIX. század
Ebben a teremben Csenger és közvetlen környékének története lett feldolgozva, régészeti és egyéb történeti dokumentum- és fényképanyagokon keresztül, a neolitikumtól kb. az 1950-es évekig. A tárlók fölötti nagyméretű tablók további információkat nyújtanak.

Az első tárlóban a neolitikumtól a népvándorlás koráig követhetjük nyomon környékünk történelmét: e korai időszak megtelepedettségét számos lelet bizonyítja.

Szatmár megye eddigi első honfoglaláskori leletei láthatók a következő tárlóban, valamint a középkori temetőkből származó ékszerek és egy trepanált koponya.

A kiállításon a XVIII. sz. elején elpusztult Jánosi falu templomának sírjaiból előkerült viseleti tárgyak, ékszerek, fátyoltűk, gyűrűk kerülnek bemutatásra gazdag változatosságban.

Ezt követően Csenger mezővárosi virágzását mutatjuk be a Melith család elpusztult várkastélyának reneszánsz kályhacsempéin, és a református templom kriptáinak leletein keresztül.

Az egyik tárlóban a református egyház XVII-XVIII. századi ónkupái, valamint két igen értékes törökhímzéses úrasztalkendő tekinthető meg az 1600-as évek elejéről.

A következő tárló a mezőváros kisnemesi társadalmát, annak emlékeit mutatja be.

Az 1800-as évek oklevelekkel, és a város pecsétmásolatával van jelezve.

A századforduló polgárosodását, a helybéli zsidóság tette lehetővé. Helyileg kiadott részvények, kisipari termékek és néhány korabeli fotó idézi Csenger felívelő korát. A két világháború közti időszak egy falfelületen van feldolgozva, számos nagymértetű fotóval, helyi hirdetményekkel, stb., melyet egy polgárias enteriőr tesz teljessé.

A kiállítás zárásaként a II. Világháború és az azt követő évek Csengerre vonatkozó tárgyi és írásos dokumentumai láthatók.