2025.06.25.
Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára

Nagy sikert aratott a levéltár új kiállítása

2025.06.23.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Dr. Cseri Miklós újabb öt évre a Skanzen élén

2025.06.09.
Néprajzi Múzeum

Tarolnak a Néprajzi Múzeum könyvei

2025.06.01.
Katona József Múzeum

A világ legnagyobb avar településrendszere

festészet, hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Itt, a Magyar Múzeumok Honlapja felületén már két alkalommal közöltem rövid, bemutató írást, képekkel illusztrálva arról az egyedinek nevezhető festészeti projektemről, melynek témája a vidéki, archaikus, rusztikus élethez kapcsolódó motívumok kifejezése, bemutatása. Első két írásomban településeinkben, vagy éppen utak mentén található, pusztulófélben lévő, de így is kifejező népi épületeinket, lakóházakat ábrázoló alkotásaimat tártam az érdeklődők elé, mely festményeimet 18. századi tetőcserepekre készítem.
Bihari Puhl Levente: Beiglik
Ezek a cserepek szerves egységet képeznek a rajtuk megjelenített témákkal, ugyanakkor számos kreatív elhelyezési ötletet, inspirációt is adnak azoknak, akik netán ilyen művészi alkotást szeretnének otthonukban látni. Ezek az archaikus épületek egyben építészettörténeti letétemények is, sőt egy-egy felújított népi ház beltéri falán különleges emlék-élményt nyújt új gazdájának, hogy milyen is volt az egykori, akár düledező házikó, melyet annak idején megcsodált és megvásárolt.

Az épületek mellett azonban szinte egy időben kezdtem el egyéb, a vidéki élethez kapcsolódó motívumokat festeni szintén ilyen régi, értékes tetőcserepekre (melyeket saját, 18. század utolsó harmadában épült, kúriának is nevezhető házam tetejéről szedek, és hosszas munkálatok során teszem festésre alkalmassá).

A vidéki, némileg önellátó életforma visszaadja az ember természethez való egészséges viszonyát, sokban hozzájárul egy ember-közelibb létforma megteremtéséhez, lehetővé téve a testre-lélekre-szellemre ható örök kreativitást, mely elsősorban az ember két kezének munkája által teremtett élettér és egyéb tárgyak, termények, gyümölcsök formájában mutatkozik meg. Ezt az életstílust hivatott bemutatni, kiábrázolni festészetemnek eme, rusztikus területe, amit a magam részéről egyfajta küldetésnek élek meg. Így jelennek meg ezeken a tetőcserepeken a kert terményei: gyümölcsök, zöldségek, virágok, valamint háziállatok, de akár a konyha „alkotásai”, borászati témák, vagy az egykori, falusi világ tárgyai is.

A cserepek elhelyezése számos egyedi, kreatív ötletet adhat: akár csak egyszerűen falra akasztva, de vakolatlan falak téglái közé beépítve, bélletekben elhelyezve, megvilágítva, régi ablakkeretekben, netán stukkókeretben – ki, ahogy szeretné, gondolja, kinek-kinek ízlése szerint, ahogy az adott beltéri környezetbe illik.
Levy (Bihari Puhl Levente)