Eseménynaptár
2022. augusztus
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
2022.08.10. - 2022.08.10.
Budapest
2022.08.09. - 2022.08.09.
Budapest
2022.08.09. - 2022.09.18.
Budapest
2022.08.07. - 2022.08.07.
Budapest
2022.08.06. - 2022.08.06.
Budapest
2022.08.06. - 2022.08.06.
Szombathely
2022.08.06. - 2022.08.06.
Szombathely
2022.08.06. - 2022.08.06.
Veszprém
2022.08.05. - 2022.08.05.
Budapest
2022.08.05. - 2022.08.05.
Budapest
2022.08.05. - 2022.09.06.
Budapest
2022.08.04. - 2022.08.04.
Budapest
2022.07.28. - 2022.12.31.
Budapest
2022.07.28. - 2022.08.28.
Szeged
2022.07.17. - 2022.08.17.
Szécsény
2022.07.16. - 2022.08.16.
Balatonboglár
2022.07.13. - 2022.08.28.
Budapest
2022.07.13. - 2022.08.28.
Budapest
2022.07.13. - 2022.08.28.
Budapest
2022.07.12. - 2022.08.12.
Kecskemét
Révfülöpi Honismereti Gyűjtemény - Révfülöp
Cím: 8253, Révfülöp Halász utca 5.
Telefonszám: (87) 464-244
Nyitva tartás: VI.1-IX.12.: H-V 16-22
IX.13-V.31.: H, Sze 16-18
2022.07.03. - 2022.07.07.
beszélgetés, előadás, rendezvény
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Belépő felnőtteknek
200 HUF
Belépő gyermekeknek
100 HUF
Belépő nyugdíjasoknak
100 HUF
2022 Aranybulla 800 – Árpádok évszázadai programterv 

Július 3. (vasárnap)


15.00 – Beérkezés, regisztráció a szálláshelyeken 18.00 –
Jótékonysági bál

Július 4.
7.30 – 8.30 Reggeli 9.00 – 13.00 A XLIX. Országos Honismereti Akadémia megnyitása Helyszín: Megyeháza díszterme Köszöntők: Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnöke Védnök: Porga Gyula, Veszprém polgármestere Védnök: Udvardy György veszprémi érsek Fővédnök: Navracsics Tibor területejlesztési miniszter

Megnyitó:
Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke Szalagfelkötés – OHA-vándorbot Kitüntetések, díjak átadása Nyitó előadás Zsoldos Attila: Az Árpádok Magyarországa 13.00 – 14.00

Ebéd 14.00
18.00 Faültetés és városnézés három csoportban, szakmai vezetéssel 18.30 – 20.00
Fogadás

Július 5. 
7.30 – 8.30 Reggeli 9.00 – 12.30 Plenáris ülés – Megyeháza? Levezető elnök: Debreczeni-Droppán Béla 9.00 – 9.30 Buzás Gergely: Az Árpádok királyi központjai 9.30 – 10.00 Feld István: A várépítészet kezdetei hazánkban 10.00 – 10.30 Solymosi László: Írásbeliség és társadalom az Árpád-korban 10.30-11.00

Kávészünet 11.00
11.30 Körmendi Tamás: A királynék szerepe a 11-13. században 11.30 – 12.00 Kiss Etele: A koronázó palást és Gizella királyné hímzőműhelyének kérdése 12.00 – 12.30 Thoroczkay Gábor: A királyi uralom gyakorlásának szimbolikája: jelvények, rítusok és helyszínek 13.00 – 14.00

Ebédszünet 14.30
18.00 Plenáris ülés Levezető elnök: Solymosi László 14.30 – 14.50 Weisz Boglárka: A Magyar Királyság gazdasága az Árpád-házi királyok uralkodása alatt 14.50 – 15.10 Tóth Csaba: Pénzverés a koraközépkori Magyarországon 15.10-15.30 Szende Katalin: A városok az Árpád-korban 15.30-16.00 Kávészünet 16.00-16.20 Rudolf Veronika: Magyar-osztrák-cseh kapcsolatok a 13. században 16.20-16.40 Csákó Judit: Történetírás az Árpád-kori Magyarországon 16.40-17.00 Rácz György: Véghely Dezső középkori oklevélgyűjteménye 17.00-17.20 Blazovich László: Az Aranybulla helye a magyar jogtörténetben 17.20-17.40 F. Romhányi Beatrix: 11-13 századi templomhálózat 17.40-18.00 Karlinszky Balázs: Káptalani birtokkezelés a középkorban 18.30 – 19.30
Vacsora 20.00

Esti mozi: Szent Korona film, utána beszélgetés Pálffy Géza történésszel

Július 6. 7.30 – 8.30

Reggeli 9.00 – 12.30 Plenáris ülés – Megyeháza? Levezető elnök: Márkusné Vörös Hajnalka 9.00-9.30 : S. Perémi Ágota (Laczkó Dezső Múzeum): Veszprém város avar- és honfoglalás kori régészeti emlékei 9.30-10.00 Garaczi Imre (Pannon Egyetem): Királynék kárpitja (Gizella-hagyomány: lelkiség, a tudomány és nőiesség) 10.00-10.30 Vida Beáta (Reguly Múzeum, Zirc): A ciszter rend története a középkori Magyar Királyságban, különös tekintettel a Zirci Apátságra 10.30-11.00

Kávészünet 11.00-11.20
Fülöp András-Simon Anna: A veszprémi székesegyház középkori feltárásai 11.20-11.40 Rainer Pál: A Szent Katalin domonkos rendi kolostor és a Miklós-szeg régészeti feltárása – Szent Margit veszprémi gyermekéveinek dokumentumai 11.40-12.00 Pátkai Ádám (Laczkó Dezső Múzeum): A 13. századi templomok Veszprém megyében 12.30 – 13.30

Ebéd 15.00
17.30 Szekcióülések 1. szekció: Az Árpádok épített öröksége Szekcióvezető: Prokopp Mária 2. szekció: Kultúra az Árpád-házi királyok alatt Szekcióvezető: Bilkei Irén 3. szekció: Hogyan tovább honismerők? Szekcióvezető: Zsámboki Árpád 18.00 – 19.00

Vacsora19:00

Július 7. 6.30 – 7.30

Reggeli 7.30-tól
Tanulmányutak 1. útvonal: Zirc-Bakonybél-Balatonfüred 2. útvonal: Monoszló-Mindszentkálla-Salföld-Kővágóörs-Révfülöp3. útvonal: Litér-Sóly-Nádasladány-Ősi-Balatonfüzfő-Vörösberény Közös vacsora Balatonfüreden, a Borcsa Vendéglőben Július 8. (péntek) 7.30 – 8.30 Reggeli 9.00 – 12.00 Plenáris ülés – Megyeháza? Levezető elnök: Rémiás Tibor Szekcióvezetők beszámolója Záró előadás: Szende László: Az Árpád-ház szentjei Az Akadémia ünnepélyes zárása