A program már nem tekinthető meg.
Megpörkölte már a lábát a Szent Iván Éji tüzekkel? Idén ugye már hallani sem akar róla... Nos, akkor mi megmutatjuk Önnek, hogy másképp is el lehet tölteni az év legrövidebb éjszakáját! Június 24-én fővárosi és vidéki múzeumok lesik a tartalmas szórakozásra vágyó közönség kívánságait. A programkínálatot számos egyetem, könyvtár, galéria kínálata színesíti...
MI EZT KÍNÁLJUK MÁRA:16:00 - 17:00 Aki szereti a mackókat, rossz ember nem lehet - Mackóbarátok TalálkozójaMindenki hozzon egy (több) mackót magával! Az előre meghirdetett találkozón mindenki kap ajándékot (mézes puszedli, méhecske-díszes kerámia medál stb.), aki egy játékmedvét magával hoz. A találkozó végén: felvonulás a színpadon, közös nagy fotó készítése a mackókról és tulajdonosaikról.
16:00 - 20:00 Minden ami méz... - Folyamatos programok a múzeum udvaránFolyamatos programok a múzeum udvarán 16.00-20.00 óra között:
Mézes étkek és itókák - gasztronómiai bemutató
Mézes szépségek - illatszerek, gyertyák
Termékek és munkafolyamatok bemutatója: mézpergetés, mézeskalács díszítés, gyertya öntés.
Környékbeli méhész egyesületek bemutatkozása.
Büfé
Kézműves foglalkozások kicsiknek és nagyoknak: Gyöngyfűzés, vágás, varrás: méhecske készítése - gyöngyből, WC-papír gurigából, filcből.
Filc- és papír fejdíszek készítése - méhecske, virágok
Színezők
Ügyességi, szórakoztató játékok
Fogd be az elszökött méheket! - ügyességi játék
Méhecske- labirintus - Kövesd a méhecskék útját!
Segíts berendezni Bábos Mariska néni mézeskalács standját!
16:00 - 16:30 Múzeumok Éjszakája - Ünnepélyes megnyitó2017. évi Múzeumok Éjszakájának megnyitása - Száraz Csilla múzeumigazgató köszönti a vendégeket, megnyitja a rendezvényt, ismerteti a programokat.
16:30 - 18:30 Kincskereső kalandtúra - Keresd a bűvös (mézes)bödönt!A kalandtúra egy kb. 1-1,5 óra időtartamú, szórakoztató, feladatlap állomásokkal, 3-4 fős csapatokban - évek óta ez a verseny a legnépszerűbb a fiatalok között, értékelése korcsoportonként zajlik (3 korcsoport). A feladatok a Dél-Zala a méhek terített asztala - Méhészkedés Nagykanizsa környékén című időszaki kiállításhoz és a múzeum állandó kiállításához (Emberek, utak, kapcsolatok - Dél-Zala évezredei) kapcsolódnak.
18:00 - 18:45 Méhészettel kapcsolatos tudományos-ismeretterjesztő előadás (Gyanó Szilvia néprajzkutató)Méhészettel kapcsolatos tudományos-ismeretterjesztő előadás az épület emeleti folyosóján. Az előadást Gyanó Szilvia néprajzkutató tartja.
18:30 - 19:45 Bábszínház fellépése a múzeum udvarán.Bábszínház fellépése a múzeum udvarán.
19:15 - 19:45 Kincskereső kalandtúra - eredményhirdetésKincskereső kalandtúra - eredményhirdetés. Értékes ajándékok a nyertes csapatoknak. A vetélkedőn résztvevő csapatokat 3 korcsoportban díjazzuk.
20:00 - 22:00 Zalagyöngye Táncegyüttes - Néptánc bemutató és táncházZalagyöngye Táncegyüttes - Néptánc bemutató és táncház a múzeum udvarán felállított színpadon.
22:00 - 23:30 Bojtár Népzenei Együttes koncertje táncházzalNépzenei Együttes koncertje a színpadon, majd táncház; 23.00-kor tűzugrással.
23:00 - 23:30 TűzugrásSzent Iván éji tűzugrás.
23:30 - 1:00 Éjszaka a múzeumban, ahol a tárgyak, sírok, holtak életre kelnek...Éjszaka a múzeumban, ahol a tárgyak, sírok, holtak életre kelnek... - barangolás a múzeum sötét zugaiban.
Emberek, utak, kapcsolatok - Dél-Zala évezredeiA Thúry György Múzeum állandó kiállításának első részében a Kis-Balaton nyugati medencéje és a Mura közötti terület történetét mutatja be az újkőkor elejétől a középkorig, a második, nagyobb egységben a régióban vezető szerepet betöltő Nagykanizsa város 18. századi fejlődését és a dualizmus időszakának aranykorát.
Kanizsa vár - A kanizsai vár történetét bemutató régészeti és történeti kiállításA Netta-Pannonia Környezetvédelmi Kft. számára fontos a történelmi hagyományok ápolása, a még fellelhető, helytörténeti jelentőséggel bíró értékek, tárgyak, eszközök felkutatása, a helyi és környékbeli lakossággal történő megismertetése - a jelenkor és az utókor számára egyaránt. Cégünk szempontjából ennek az indíttatásnak van egy különösen nyomós indoka, hiszen központi telephelyünk az egykori Kanizsai várnak és annak területét képező helynek egy részén fekszik.
Társaságunk a Thúry György Múzeum szakértő közreműködésével valósította meg azt, hogy az egykori Kanizsa-várhoz és annak történetéhez tartozó eszközöket, ereklyéket egy tematikus vártörténeti kiállítás létrehozásával hozzáférhetővé teszi az érdeklődők számára. A Netta-Pannonia Környezetvédelmi Kft. erkölcsileg és anyagilag is támogatta azt a kezdeményezést, hogy a korábbi ásatások során fellelt történelmi értékeket képviselő tárgyak, eszközök egy kiállító teremben kerüljenek elhelyezésre az egykori Kanizsa várról - az írásos megemlékezések, korabeli ábrázolások alapján - készített makett mellett, állandó kiállítás formájában. Így lehetővé válik, hogy bárki, aki kedvet érez, az megismerkedhessen a vár történelmével, ami Nagykanizsa város történelmének egy fontos részét képezi.
Meseszerű látomások, valóság és képzelet játékai - Válogatás Z. Soós István grafikáiból című kiállításKülönös világot tár elénk Nagykanizsa város szülöttje, Z. Soós István (1900-2002), a természet és az emberi teremtő képzelet együttes játékának eredményét. Egyszerű dipa-rajzlapra négyszögletű fekete, néha barna kréta élével rajzol, és a rajzok színskáláját a leheletfinom halványszürkétől a mélyfeketéig számtalan egybefonódó, vagy egymástól élesen elhatárolt árnyalat gazdagsága jellemzi. Rajztudása, egyéni technikája önmagában is említésre méltó, művészetében mégsem az a legérdekesebb, a legegyénibb, ahogy rajzol, hanem az, amit meglát, átél és sajátos, sokszínű, a reális valóságban gyökerező mesevilággá transzponálva megörökít.
Utazások négy kontinensen - Válogatás Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet festményeiből című kiállításNagykanizsa szülöttje volt Sass Brunner Erzsébet (1889-1950) és lánya, Brunner Erzsébet (1910-2001) festőművészek. A két hölgy 1929-ben kelet felé kelt útra, Itálián, Észak-Afrikán keresztül 1930-ban értek Indiába, ott telepedtek le és találtak új hazára, lelki békére. Néhány évet Japánban töltöttek, majd Indiába tértek vissza. Az Indiában ismert festőművészek hagyatékuk egy részét szülővárosukra, Nagykanizsára hagyták.A kiállításon ezúttal nem a vallási, spirituális témájú képeiket szerettük volna bemutatni, hanem utazásaik állomásait. Nagyobb egységben láthatók a még Magyarországon készült vagy magyarországi témájú, de külföldön festett alkotásaiknak. Azt követően az Itáliában, Indiában, Japánban készült alkotásaik láthatók: tájképek, életképek, portrék vegyesen.
A magyar vidéki táj és élet színei a 20. században. Válogatás a Thúry György Múzeum Képzőművészeti Gyűjteményéből című időszaki kiállítás Dél-Zala, a méhek terített asztala - Méhészkedés Nagykanizsa környékénKerecsényi Edit (1927-2006) 1964-ben A népi méhészkedés története, formái és gyakorlata Nagykanizsa környékén címmel írta doktori disszertációját, mely ma is fontos munkának számít a néprajztudomány számára. A disszertáció 1969-ben jelent meg a Néprajzi Közlemények 13. évfolyam 3-4. számaként. A nagykanizsai Thúry György Múzeum néprajzos-múzeológusa és egyben igazgatója 12 ezres néprajzi gyűjteményt hozott létre.
Kerecsényi Edit összegyűjtötte Dél-Zala és a szomszédos somogyi területek népi méhtartására vonatkozó tárgyi és szellemi emlékeit, közben rengeteg fényképet készített/készíttetett. A néprajzkutató 2017-ben lenne 90 éves, az évfordulót a Thúry György Múzeum egy emlékkiállítás rendezésével tervezi megünnepelni, mely az 1964-es disszertáción alapul. A kiállításhoz Edit néni által gyűjtött tárgyi, adattári és fotótári anyagot mutatjuk be, valamint kiegészítjük azoknak a dolgozatoknak az eredményeivel, melyet munkássága inspirált. A bemutatás - főként a korabeli lehetőségekhez képest - színesen és életszerűen mutatja be a Dél-Dunántúl népi méhészetét, a középkortól napjainkig.
Mindenki hozzon egy (több) mackót magával! Az előre meghirdetett találkozón mindenki kap ajándékot (mézes puszedli, méhecske-díszes kerámia medál stb.), aki egy játékmedvét magával hoz. A találkozó végén: felvonulás a színpadon, közös nagy fotó készítése a mackókról és tulajdonosaikról.