Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Kinizsi Vár Nagyvázsony

Jövő nyárra megújul a nagyvázsonyi vár

Gázmúzeum - Budapest
A múzeum épülete
Cím: 1081, Budapest Köztársaság tér 20.
Telefonszám: (1) 477-1347, (30) 411-6969
Nyitva tartás: H 9-14, K-V: előzetes bejelentkezés alapján
1848, 1956, állandó kiállítás, gazdaság, Holokauszt, Horthy-korszak, I. Világháború, II. Világháború, Kádár-korszak, koncentrációs táborok, közüzemi, Osztrák-Magyar Monarchia, Rákosi-korszak, Reformkor, rendszerváltás, szolgáltatás, történelem, Trianon, Újkor, XIX. század, XX. század
A fővárosi gázellátás történetét a gázvilágítás európai elterjedésével (XIX. sz. eleje) és magyarországi megjelenésével kezdjük. Az áttekintést a korabeli kandeláberek, gázcsillárok és -lámpák teszik változatossá.
Részlet a kiállításból
Ezután a XIX. század végétől egészen 1940-ig követhetjük végig a gázüzemű készülékek gyártásának történetét. Szembetűnő, hogy a kiállítási tárgyak többsége osztrák, illetve német eredetű. Magyarországon a csepeli Weiss Manfréd Művek volt az első gázkészülékeket gyártó üzem, mely tűzhelyek összeállítását csak az 1920-as években kezdte meg.

A gázmérőgyártás műszaki fejlődését 1900-tól 1995-ig kísérhetik figyelemmel a látogatók. A sort a Fővárosi Gázművek Rt. szolgáltatási területén a legújabb, jelenleg is használatban lévő, mágneskártyával működő fogyasztásmérő zárja.

A gyűjtemény legértékesebb és legkülönlegesebb részét az a 6 darab gázkandalló képezi, amelyet a századforduló körül gyártottak. A formájukban teljesen különböző kandallók és kis gázkályhák teszik igazán hangulatossá a kiállított készülékek sorát.

A kiállításon látható "1930-as évek konyhájá"-ban a korabeli bútorok és konyhai használati eszközök mellett megtalálhatók az akkori gázkészülékek is. Ebben az időben indult meg a Gázművek reklám- és propagandatevékenysége is, melyet a hajdani irodai eszközökkel együtt mutatunk be.

A kiállítóhelység közepén végighúzúdó tabló- és tárlósor 1856-tól - az első gázgyár felépítésétől - egészen a privatizációig kíséri figyelemmel a gázgyártás és szolgáltatás történetét - számos fénykép, valamint írásos és tárgyi emlék segítségével.