2020.08.06.

Klímaváltozások - már a kései újkőkorban is

2020.08.06.

Ékesség az aranykorból

Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Ádám Jenő Emlékház - Szigetszentmiklós
Cím: 2310, Szigetszentmiklós Árpád utca 29.
Nyitva tartás: H-P 8-16 (előzetes bejelentkezéssel szombaton is)
állandó kiállítás, festészet, képzőművészet, oktatástörténet, pedagógia, történet
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Csoportos tárlatvezetés magyar nyelven
1500 HUF
/ csoport
Az Ádám-família Alcsútról költözött Szigetszentmiklósra a múlt század végén. A Tanár úr nagyanyja községi szülésznő volt 1869-1921-ig. Leányát Ádám István fővárosi rendőr vette feleségül 1894-ben, házasságukból két fiú gyermek született: Jenő 1896-ban, Lajos pedig - aki honvéd alezredesként fejezte be pályafutását - 1898-ban látott napvilágot.
Részlet a kiállításból
Az Emlékház négy termében gazdag anyag szemlélteti Ádám Jenő életét és munkásságát. Az első teremben tekinthetők meg a Tanár úr 60 éves pedagógusi pályafutásának emlékei, tárgyai, iratai, könyvei.

A második teremben született egykor Ádám Jenő és testvére, Lajos. Itt állítottuk ki a Tanár úr egyik zongoráját, bútorait, a szekrényekben könyveit. Külön vitrinben látható karnagyi ruhája, karmesterpálcái. A falakon családi fényképek, festmények, koszorúk sorakoznak.

A harmadik szobában a 9 éves Ádám Jenő festményeiből három képet mutatunk be. Kevesen tudják, milyen festőtehetség volt: felnőttként énekeskönyvei kéziratában ő rajzolta az ábrákat. Ugyanakkor köztudott, hogy a Tanár úr négy nyelven beszélt és hat tanári diplomája volt, így külföldi utazásaihoz sem volt szüksége tolmácsra. Ebben a teremben láthatók egyház-zenei munkásságának emlékei, zsoltárfordításai, feldolgozásai, kitüntetései és oklevelei. Külön vitrinben kaptak helyet a híres emberektől kapott, dedikált könyvek, képeslapok, kották, Bartók- és Kodály-levelek.

Az utolsó teremben könyvtára és irodájának bútorai láthatók festmények és más személyes vonatkozású tárgyak társaságában: itt tekinthető meg az a rengeteg koszorú-szalag, amely a temetésére hozott illetve küldött halotti koszorúkról származik.