Sopron, a leghűségesebb város

Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum - Rippl-Rónai Múzeum

Az öreg, korhadó fák lakója: a gyászcincér

Janus Pannonius Múzeum

Díjnyertes pécsi hárfák

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A családfa árnyékában heverészik a Batthyány-ős

Szecessziós szépségek

Janus Pannonius Múzeum

Parancsol egy piócát...?

Diósgyőri Papírgyár Zrt. Papíripari Múzeuma - Miskolc
Cím: 3535, Miskolc Hegyalja út 203/1.
Nyitva tartás: H-P 10-14
állandó kiállítás, gazdaság, ipar
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Belépő felnőtteknek
300 HUF
Belépő diákoknak
200 HUF
Belépő nyugdíjasoknak
200 HUF
A XVIII. századtól kezdve Magyarország, illetve Miskolc ipari életének fontos része a Diósgyőri Papírgyár Rt. Hazánkban ez az egyetlen több mint 220 éve folyamatosan működő vállalat. Az 1872-es alapításkor Martinyi Sámuel európai mintára, egyéni ötlet felhasználásával építette meg papírmalmát a Szinva-patak völgyében. 1802-től már ismerünk dátumozott, vízjeles papírokat, amelyek Diósgyőrben készültek. Papíripari múzeumunk gyárunk alapításának 220. évfordulójára készült el. A múzeum egyik ritka különlegessége a Magyar Ipartestület bizonyítványa Kossuth Lajos és Batthyány Lajos grófok aláírásával, amit több más korabeli dokumentummal együtt tekinthet meg a látogató a Diósgyőri Papírgyár Rt. kiállításán.

A múzeum földszintjén berendezett papírmerítő műhely kívánja bemutatni az egykori manufakturális keretek között működő vállalkozás gyakorlati fogásait. A kézi, majd gépi papírgyártás folyamatát bemutató táblák, kiállított tárgyi dokumentumok, ősi papírgyártási eszközök mind azt a célt szolgálják, hogy az ide látogató részesévé váljon ennek az érdekes, nagy hagyományokkal rendelkező papírgyártási kultúrának.

Az emeleten kiállított műtárgyak mellett bemutatjuk azokat a vízjeles papírokat is, amelyeket az elmúlt évtizedekben gyártottunk, s amelyekkel ma már külföldön is ismertekké váltunk. A tárlat részét képezi az 1920-tól gyártott bankjegy alappapír is. Az újabb és újabb bankjegysorozatok egyre nagyobb biztonságvédelemmel vannak ellátva, amelyek az európai követelményeknek is teljes mértékben megfelelnek.

A földszinten egy XVIII. századi mintára berendezett papírmerítő műhely koronázza meg a látnivalókat. A múzeum egyben a Tájak, Korok, Múzeumok pecsételő állomása.