2020.07.30.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

2020.07.23.

Karrier-tangó

2020.07.16.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Azok a hosszú láncba fűzött, csörgős, piros paprikacsövek...

2020.07.08.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szegedet a paprika helyezte földünk térképére

2020.06.30.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Utasok, vendégek, családtagok és a forradalmi kritika

2020.06.22.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szegedi contra kalocsai paprika: még a bíróság sem tudott dönteni

2020.06.15.

Kotányi János, a fűszerfejedelem

2020.06.09.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Darabokban a szegedi paprikatermelő tájkörzet

2020.06.04.

A paprika gondozása "derékszögű" feladat

2020.06.04.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ismét megnyitott a röszkei Paprika Múzeum!

2020.05.27.

Végállomás: villamosút a Pesti paprikából

2020.05.21.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Olyan mint a halott: "vinni kő"

2020.05.19.

A legszögedibb szögedi

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum - Röszke
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum
Cím: 6758, Röszke II. kerület, 50/B.
Telefonszám: (62) 272-788, (30) 371-8044
Nyitva tartás: A múzeum előzetes bejelentkezés alapján látogatható, a hét minden napján, egyénileg és csoportosan egyaránt.
2020.07.23.
Paprikamolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum
hír, történelem, Újkor, XX. század
Ugye, mindenki emlékszik a korábbi rádiókabaré-cikkekre? A Pesti paprika mostani cikke sem marad el az előző hat epizód szellemiségétől: Az 1950-es évek végének sajátos hangulatát együtt jellemzi a humor, a kritika, a politikai állásfoglalás és persze a csípős paprika egyedi értelmezése.
Karrier-tangó - A Pesti Paprika kabaréműsorból

Történetek a Pesti paprikából. Rádiókabaré-sorozat, 1958.

A Magyar Rádió 1958-ban nagy sikerű kabarésorozatot sugárzott, melynek Pesti paprika volt a címe. A humoros szövegek a ’paprika’ és a ’fűszer’ kifejezéseknek egészen új értelmet adnak. A kabaréest konferansziéja szerint a pesti paprika régebbi fűszer a szegedi paprikánál, egyidős a pesti polgárral. Termőtalaja az aszfalt, de megterem a bérházak lakásaiban, a hivatalok aktaporos szobáiban és a kávéházak cigarettafüstös levegőjében. A pesti paprika a világ legszívósabb növénye, nem pusztítja el tűzvész, árvíz, földrengés, háború sem. A pesti paprika egyebekben sokban hasonlít a szegedi paprikához, de míg a szegedi paprikát az ÉTEL, a pesti paprikát az ÉLET ízesítésére használják. A Pesti Paprikából vett kabaréjelenetek a nagyvárosi mindennapok humoros oldalát mutatják be, nem egyszer rendszer-kritikusan.

Pesti paprika VII: Egyet jobbra, egyet balra, belépni!

Konferanszié:

Kitörő örömmel fogadták riporterünk azon javaslatát, hogy egy tánciskolából készít „Frissen vázolva” riportot. Viharos rock and roll-ra voltunk elkészülve, és ezért nem csak munkatársunk vett be idegcsillapítót, de még a töltőtollba is beletömködtünk egy stampedli brómot. Legnagyobb csodálkozásunkra az izgalmas rock and roll helyett egy szenvedélyes tangó tanítása folyt ebben a tánciskolában.

Tánciskola

TÁNCTANÁR (ütemesen tapsol): Egyet jobbra, egyet balra, belépni! Egyet jobbra, egyet balra, belépni! (Tapsol, a zene elhallgat.) Még mindig nem egészen jó! Az oldallépések jobbra és balra már egész jól mennek, de a belépés még mindig nem elég határozott, nem elég kecses. Még egyszer gyakoroljuk! Zene! (A zongora újra kezdi.) Most! Egyet jobbra, egyet balra, belépni!

KONFERANSZIÉ: Bocsánat, kedves mester, hogy megzavarom. Szeretném megkérdezni, milyen tánc ez?

TÁNCTANÁR: Ez, kérem, a karrier-tangó. Egyet jobbra, egyet balra, belépni!

Gyors függöny
Deme Ágnes néprajzkutató