2020.05.14.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

Potyka, a bőgőshajó... no meg a superek

2020.05.05.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

"Kilendült" paraszti kurázsi - a hagymás zsákok árnyékában

2020.04.30.

Fal állott vagy kőhalom?

2020.04.28.

A szegedi madzagvasút

2020.04.27.

Édes álmok - keskeny nyomtávon

2020.04.23.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

A soha fel nem épült szeri honfoglalás-emléktemplom

2020.04.21.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

Minden férfi zsebében ott lapul egy bicska...

2020.04.15.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

Örül a varga, ha kaptafáját kihúzta

2020.04.11.

Trianon és a magyar oktatás 1920-45

2020.04.09.

Az elpusztult szeri monostorrom 1935-ös légifelvételeken

2020.04.04.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

A szeri romok, a címzetes apát és Borsszem Jankó (2. rész)

2020.04.03.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark

A szeri romok, a címzetes apát és Borsszem Jankó (1. rész)

2020.03.08.

Lezárult a zentai Történelmi Levéltár és az ÓNTE közös projektje

Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark - Ópusztaszer
Nyári utcarészlet a skanzenből - a szegedi napsugaras házzal
Cím: 6767, Ópusztaszer Szoborkert 68.
Telefonszám: (62) 275-133 /103, (62) 275-133 /104
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2019.06.05.
Háromdimenziós animációs film készült a szeri monostor történetéről, az alkotást pünkösd vasárnapján láthatják először az érdeklődők az Ópusztaszeri Nemzeti Történet Emlékparkban.
Szer története
Kiss Róbert igazgatóhelyettes a film keddi sajtóbemutatóján elmondta, hogy négy éve nyílt meg az intézmény látogatóközpontja, ahol a vetítőteremben eddig két 3D-technikával készült filmet láthatott a közönség, melyek Magyarország, illetve Budavár történetét mutatták be.

Az intézmény vezetése törekszik arra, hogy az Ópusztaszeren látható Feszty-körkép és a skanzen mellett a vendégek elé tárja az egykor itt álló monostor történetét is. Ezt segíti a 2017-ben nyílt szeri gyógynövényház és kert, mely az egykor itt élő bencés szerzetesek munkásságával ismerteti meg a látogatókat - tette hozzá a szakember.

A többéves munkával elkészült film hiánypótló alkotás, hiszen kevés olyan ismeretterjesztő mű van, amely egy szakrális épület ezeréves történetét mutatja be fotórealisztikus háromdimenziós technikával - emelte ki a szakember.

Turda Gábor múzeumi csoportvezető elmondta, hogy a mai Ópusztaszer területén az első templomot Szent István korában emelték, a bencések pedig a 12. században kezdték építeni itt monostorukat, amely több átalakításon is átesett.

Az épületkomplexum régészeti feltárása 1970-ben kezdődött el. A tudományos munkának köszönhetően részletes adatok vannak az építés különböző fázisairól, és a látogatók az emlékparkban megtekinthetik a monostor romjait. Képi ábrázolások nem maradtak fent az egykori épületekről, ezért a film készítése során korabeli párhuzamokat kerestek a hiteles megjelenítés érdekében - fűzte hozzá a szakember.

A film a magyar mellett hét idegen nyelven készült el, és audio guide segítségével párhuzamosan öt nyelven hallgatható, így vegyes csoportokat is tud fogadni az emlékpark 72 fős moziterme.