2024.06.16.

10 ezer ugróegeret szolgáltak fel a lakomán

2024.07.04.
Gyulai Vár

Emlékező lövések a gyulai várban

Móra Ferenc Múzeum - Szeged
Móra Ferenc Múzeum, Szeged
Cím: 6720, Szeged Roosevelt tér 1-3.
Nyitva tartás: H-V 10-18
2008.10.28.
Móra Ferenc Múzeum - Csongrád Megyei Önkormányzat Múzeuma - Szeged
Túl vannak a Móra Ferenc Múzeum régészei az M43-as autóút nyomvonalán végzett régészeti munka felén. A feltárási félidő apropóján 2008. október 31-én, pénteken 13 óra 30 perckor a helyszínen tájékoztatják a szakemberek a sajtó képviselőit.

Közel három hónapja végzi a Móra Ferenc Múzeum a feltárásokat az M43 gyorsforgalmi autóút és a hozzá kapcsolódó, Makót elkerülő út nyomvonalán. Az ásatások gördülékeny lebonyolításában a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat közreműködik. A múzeum részéről párhuzamosan hét csapat végez jelenleg is ásatást Algyő közelében, Maroslele, Óföldeák és Makó határában. Az előzetes kutatások során ismertté vált, s a Móra Múzeum által elvállalt 26 lelőhely közül 12 területén már teljesen befejték a munkát, a területeket átadták az útépítőknek. Az ásatások során településmaradványok és temetők is szép számmal kerültek felszínre. Az ásatások befejezését 2009. április 30-ig vállalta a közintézmény, az építést megelőző feltárások az előzetes tervek szerint haladnak.

Óföldeák határában mintegy másfél hónapja folyik egy nagy kiterjedésű szarmata telep feltárása. A lelőhely az autópálya nyomvonalában közel 5 hektár területet érint. A település maradványokon kívül a területen 7-8 kisebb nagyobb sírcsoportból álló szarmata temető is található. Az ásatáson a feltárt sírok nyomán bepillantást nyerhető a szarmaták temetkezési szokásaiba, ékszereik a kor divatját reprezentálják.

A munka eddigi eredményeiről dr. Zombori István megyei múzeumigazgató és Balogh Csilla ásatásvezető régész, az M43-as feltárás koordinátora tájékoztatják a sajtó képviselőit.

A régészeti ásatás helyszínére konvojban lehetséges a kijutás. Találkozás a Móra Ferenc Múzeum előtt október 31-én 13 óra 30-kor, és ekkor közösen lehet kijutni az Óföldeák határában lévő lelőhelyekre, a sajtótájékoztató helyszínére.