2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum - Körmend
A múzeum a Batthyány-Strattmann-kastély épületében találató.
Cím: 9900, Körmend Dr. Batthyány-Strattmann László u. 3.
Telefonszám: (94) 410-425
Nyitva tartás: V.1-X.31.: K-V 10-18
XI.1-IV.30.: K-Szo 10-16
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum
Helytörténet, helytörténet, hír, történet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Ott, ahol az első emeleti ablakon Carolus Clusius botanikus kukucskál, a tágas lépcsőházban Mária Terézia szemlélődik, ahol a timpanon alatt nyersbeton erkély található, és a szomszédban az egykor városnyi méretű Várkert fái zúgnak, ott áll 11 melléképülettel körítve a körmendi vár - vagy inkább kastély? Igen.
A körmendi kastély
Az épület egykor vízivárként védelmezte a környéket az éppen aktuális ellenséggel szemben. Harcosai megütköztek törökkel, némettel, kuruccal, labanccal. Dicső portyák indultak, hadak érkeztek. A harcok elmúltával parancs jött a pusztításra - nehogy mindenféle rebellisek vegyék be magukat a falak közé. Végül a kompromisszum: az erősség falait felhasználva főúri kastéllyá vált az ősi erőd. Batthyány Lajos Ernő, az utolsó nemzeti nádorunk – időt, pénzt nem kímélve (jócskán fölemelve a körmendiek adóját) – felépíttette a kastélyt. (Ami a helyiek számára még ennyi év után is „vár”.) 340 év alatt sok nemzedéknyi Batthyány nevelkedett a falak között. De volt itt híres fegyvergyűjtemény, könyvtár, gazdag anyagú levéltár, narancsház és szemklinika is. Innen indult várost menteni Batthyány Fülöp a nagy tűzvész után, és itt gyógyított Batthyány-Strattmann László, a „Szegények Orvosa”.

„Ha ezek a falak beszélni tudnának…”, elmesélnék a díszes esküvőket, vadászatokat, az örömöt, a gyászt, a gyógyulásra vágyók beszélgetéseit és a háború végi dúlást is. Nem hagynák ki azt a napot, amikor két T-34-es ledöntötte az erkélyt, és a tudásra vágyó ifjakat sem, akiknek a díszteremben adták át a gazdász diplomát a helyi felsőoktatás tizennyolc éve alatt.

Ezek az előzmények.

Itt a kicsit kopottas, sokat megélt épületben működik a Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum. Hét termünkben ezer csodával – a mamutfogtól a toronyóráig, a velocipédtől az ágyúgolyóig, cipőkiállításunkon pedig többtucatnyi fura lábbeliig – fogadja az érdeklődőket; és persze mi is, a vár mai népe!
Pintér György