2021.04.08.

A konyha művészet és kultúra

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szentmihályi életképek VII.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Ringer István kapja az idei MúzeumCafé Díjat

Szépművészeti Múzeum

A szigetvári hős dédunokája

Nagypéntektől húsvéthétfőig

Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Kék színű és sárga ponyvás forradalmi relikvia az Emlékpontban

2021.03.26.
Magyar Földrajzi Múzeum

Emigráns magyar utazók, felfedezők

2021.03.26.

Gyümölcsoltó, fecskehozó...

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

7 méter 20 centiméter művészet

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

Zománcok esti lámpafényben

2021.03.24.
Szépművészeti Múzeum

A vérszerződéstől Széchenyi Istvánig

2021.03.22.
Bécs Város Külképviseleti Irodája
Gustav Klimt egyik utolsó, nagyrészt befejezett képe, a "Nő legyezővel" száz év után ismét Ausztriába érkezik. A festmény kalandos sorsa miatt a Belvedere palotában megrendezett kiállítás csak úgy jöhetett létre, hogy az osztrák kormány védettséget ígért az amerikai tulajdonosnak a tárlat idejére. A kép 2021. március 25-től 2022. február 13-ig tekinthető meg.
Gustav Klimt: Nő legyezővel
A "Nő legyezővel" Gustav Klimt valószínűleg utolsó, nagyrészt befejezett festménye, ezért eszmei és kulturális értéke egyaránt felbecsülhetetlen. A művész alkotói pályájának utolsó szakaszából származó mű valószínűleg még ott volt a vásznon Klimt halálakor, 1918-ban, utoljára pedig 1920-ban volt látható a Bécsi Iparművészeti Múzeumban. A műalkotás későbbi sorsa rejtélyesen alakult.

Jelenlegi ismereteink szerint a festmény az 1920-as évek után valószínűleg a svájci Böhler család birtokában volt, majd 1950-ben a híres osztrák műgyűjtő, Rudolf Leopold tulajdonába került. Leopold adósságai miatt később túladott a képen, amelynek holléte ezután sokáig ismeretlen volt. A '90-es években a műkincs már Amerikában bukkant fel: 1994-ben 9,3 millió euróért kelt el egy New York-i árverésen. A hatóságok akkor a kiviteli engedély állítólagos hiánya miatt nyomozást indítottak, de az eljárást leállították, mert az érintetteket nem sikerült felkutatni. A jelenlegi birtokos előtt a festmény előélete ismeretlen volt. Hogy a képet ilyen körülmények között mégis el lehetett hozni Ausztriába és egy kiállítás keretében meg lehet majd tekinteni, annak köszönhető, hogy az osztrák kormány védettséget ígért a tulajdonosnak a kiállítás idejére.

Azt, hogy a kép kit ábrázol, nem lehet pontosan tudni. Szakértők úgy vélik, nem a korabeli Bécs egyik ismert nőalakjáról van szó - ahogyan az a többi festmény esetében gyakran előfordul -, inkább egy modell lehetett az illető, akit Klimt gyakran festett le tanulmányaihoz.

A Belvedere palotában 2020. március 25. és 2021. február 13. között látható „Nő legyezővel. Gustav Klimt utolsó művei” című kiállítás két részre oszlik. A művet először más befejezetlen Klimt-festményekkel összefüggésben mutatják be, majd október elején új összeállítás következik, amely az ázsiai művészet Klimt kései művészetére gyakorolt hatására összpontosít.
Sági Eszter