2020.05.19.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Sajtóközlemény a közös művészeti örökségünk nyomában című pályázat zárásáról

2020.04.19.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.15.

Pogácsa, barackpálinka és Náhum próféta

2020.04.15.

Harminc éve szabadon

2020.04.13.

Virtuális kapcsolatban a látogatókkal

2020.04.06.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Elindult a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum ismeretterjesztő videosorozata

2020.03.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Németországból is importáltak kerámiát a középkorban

2020.03.25.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Ismeretterjesztő videósorozatot indít a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum

2020.03.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A hódmezővásárhelyi közművelődési intézmények is bezárják kapuikat

2020.02.29.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Leletmentésre ma is van lehetőség

2020.02.09.

Germán harcos nyugodott a 309-es sírban

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2018.10.03.
Tornyai János Múzeum
Árpád-kor, hír, Középkor, Ókor, régészet, Római kor, történelem
A napokban Hódmezővásárhely déli határában végeztek terepbejárást a Tornyai János Múzeum munkatársai, akik az eddig ismert lelőhelyek mellett jelentős kiterjedésű, újabb, gazdag leletanyagot rejtő területeket is felfedeztek. Az edénytöredékek egy nagyobb, római- és középkori településegyüttes, valamint több, kisebb területű szarmata és Árpád-kori megtelepedésre utalnak.

Vásárhely határát az elmúlt évtizedekben egyetemisták bevonásával szisztematikusan bejárták és rögzítették a nyomokat a szakemberek, az, hogy most mégis új területek mutatkoztak meg, annak köszönhető, hogy közvetlenül az őszi szántást követően került sor a bejárásra. Ezt egyébként az ipari park tervezett bővítése kapcsán kellett elvégezni, hogy a beépítés tervezése során elkerüljék a nagyobb lelőhelyeket, vagy ha a munka veszélyeztetné a leleteket, úgy felkészüljenek a komolyabb feltárásokra.

A bejárás során a Tornyai János Múzeum munkatársai Csányi Viktor régész vezetésével csatárláncban, szisztematikusan járták végig a mintegy négy négyzetkilométeres területet és szemrevételezéssel – talajradar, fémkereső, vagy légi felvételek készítése nélkül – keresték a régészeti korú töredékeket. A lelőhelyek koordinátáit GPS készülékkel rögzítették, s a megtalált leletről dokumentációt készítettek. Nem cél valamennyi töredék összegyűjtése, inkább a díszesebb darabok, vagy az edények alj- és peremtöredékei kerültek a múzeumba, amelyek több információt adnak a régészek számára. A bekerült anyagot azután átvizsgálják, a restaurátorok megtisztítják a kiválasztott darabokat, amelyek adatai bekerülnek a múzeum nyilvántartásaiba, míg maguk a töredékek a raktárakba.

Csányi Viktor elmondta: nem számítanak országos szenzációra okot adó lelet megtalálására, a most megtalált leletek a régészek mindennapi munkájának mementói, a terepbejárás célja pedig a város határában fellelhető lelőhelyek minél pontosabb feltérképezése.