2020.11.25.

Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Cipősdobozokat gyűjt az Almásy-kastély

2020.11.17.

Gonosz férj és erőszakos feleség

2020.11.17.

Két ország - békében

2020.11.04.

Két testvér - egy feleség

2020.10.28.

Denártól a Bitcoinig

2020.10.27.
Janus Pannonius Múzeum

Vadókaszörp, csitkenyés bor, mókusvíz

2020.10.26.

A gyilkos oroszlánfej

Főszékesegyházi Kincstár - Esztergom
Főszékesegyházi Kincstár
Cím: 2500, Esztergom Szent István tér 1.
Telefonszám: (33) 402-354, (20) 268-1553
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2016.05.10.
Főszékesegyházi Kincstár
egyháztörténet, hír, műemlékvédelem, restaurálás, történet, Vallás
Pázmány Péter bíboros, az ellenreformáció nagy prímása, 1616 és 1637 között töltötte be az esztergomi érseki széket. Több személyes tárgyat is hagyott a kincstárra, köztük egyházi ruháit is. Ezek közül virágdíszes, címeres casuláját (miseruháját) láthatjuk újra a Kincstárban.
Pázmány Péter miseruhája
A casula anyaga lazacszínű taft, elejét és hátsó részétkét keskeny ezüstpánt három függőleges mezőre osztja. Mindkét oldalát azonos mintájú virágos hímzés díszíti. A középső részen leveles indákból és virágokból alkotott dísz húzódik, míg a két szélső mezőben elszórt virágok – liliom, margaréta, írisz, rózsa, tulipán, szegfű és gránátalma - tűnnek elő. A miseruha hímzése nagyon tarka – többek között lila, sárga, kék, rózsaszín, és többféle zöld színt használt készítője, hatásukat még fokozza az erős árnyalás. A virágok közepe ezüst és arany fonallal lett egykoronkihímezve. Pázmány Péter címere a hátsó rész középső mezejének alján található: kék mezőben három fehér strucctoll, felette bíborosi kalap.

Az eltelt évek nyomot hagytak a casula anyagán: virágainak hímzése megkopott,a vászonbélés szennyeződött, a miseruhát mezőkre tagoló paszományok szakadozottak, hiányosak voltak.

A miseruha helyreállítási munkálatait Isa Mariann, a Főszékesegyházi Kincstár textil-restaurátora végezte. A restaurálás során a miseruhát először szétfejtette 6 részre, a hátoldalt borító vászonbélést is eltávolította.

Ezt követően a sérült virág és indamotívumokat selyemszállal rögzítette a miseruha mindkét oldalán, majd a bélésvászon szakadásait, hiányait is pótolta. A varrókonzerválás után kerülhetett sor a tisztításra, melyet desztillált vízzel, speciális mosószerrel végzett. Végezetül összeállította a miseruha különbontott részeit, a paszományokat eredeti helyükön rögzítette.

Az egy évig tartó aprólékos, precíz restaurálásnak köszönhetően a gyönyörű miseruha újra eredeti állapotában látható a Főszékesegyházi Kincstárban.