2020.08.06.

Klímaváltozások - már a kései újkőkorban is

2020.08.06.

Ékesség az aranykorból

Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Damjanich János Múzeum - Szolnoki Galéria - Szolnok
A museum épülete
Cím: 5000, Szolnok Templom utca 2.
Nyitva tartás: K-V 9-17
2016.02.01.
Késő középkori, minden bizonnyal a 14. században készült nehézlovassági kardot találtak Kengyel határában civil lakosok - közölte a szolnoki Damjanich János Múzeum régésze, hangsúlyozva: rendkívül ritka leletről van szó.
Kertész Róbert régész egy másfélkezes vaskardot vizsgál a szolnoki Damjanich János Múzeumban
Kertész Róbert elmondta: az egyenes, kétélű vaskard földmunkák alkalmával egy mezőgazdasági művelés alatt álló területről került elő.

A kard pengéjének hegye letört, jelenlegi hosszúsága 615 milliméter, eredetileg azonban legalább 300 milliméterrel hosszabb lehetett, tehát meghaladta a 900 millimétert - tájékoztatott.

A penge és a markolat közötti egyenes keresztvas teljes épségben megmaradt, a markolathoz és az annak végén található nyolcszögű markolatgombhoz hasonlóan - mondta a régész az 1,3 kilogrammos fegyverről.

Kertész Róbert arról is beszámolt, hogy a nehézlovassági kardot másfélkezes kardnak is szokták hívni. Ennek oka, hogy eltérően a korábbi kardoktól, hosszú markolattal rendelkezett, amelyre két kézzel is rá lehetett fogni, mégis elég könnyű volt ahhoz, hogy egy kézzel is lehessen forgatni - jegyezte meg.

Hozzátette: a Damjanich János Múzeum birtokában eddig egyetlen ilyen kard sem volt, csak egy ehhez hasonló, 13. századból származó.

Kiemelte: köszönet jár a kard megtalálóinak, akik térítésmentesen ajánlották fel az elég jó állapotban levő fegyvert a múzeumnak. A restaurálás után a nyilvánosságnak is bemutatják a ritkaságot - tette hozzá.