2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

2021.10.18.
festészet, hír, hírességek, képzőművészet, Vaszary János
Életműrekordot jelentő, 160 millió forintért kelt el Vaszary János San Remo című festménye a Virág Judit Galéria őszi aukcióján. A kimagasló helyszíni és online érdeklődés mellett zajló hibrid árverésen 159 tételre lehetett licitálni, Aba-Novák Vilmos római trattoria ciklusának lenyűgöző darabja, az Utcai zenészek 48 millió forintért cserélt gazdát.
Aba Novák Vilmos Utcai zenészek
Vaszary János műveit mindig kiemelt figyelem övezi a magyar aukciókon. Egyik utolsó itáliai utazását felidéző San Remo című festménye, melyen a festőművész éteri fényben lebegve festette meg a várost, 50 millió forintos kikiáltási árról indulva, izgalmas online, helyszíni és telefonos licitharcot követően életműrekordot jelentő, 160 millió forintos áron kelt el.

Aba-Novák Vilmos a két világháború közötti magyar festészet egyik legfontosabb mestere volt. Római trattoria ciklusában talán csak egy alkotás van, ami monumentálisabb a most elárverezett Utcai zenészeknél, a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában lévő Térzene. A tematikájában is különlegnek számító műalkotás 30 millió forintos kikiáltási árról indulva 48 millió forintért cserélt gazdát. A festőművész Galamdúcok (Hajnali vásárosok) című művét pedig 26 millió forintért vásárolták meg. Munkácsy Mihály művészetének egyik meghatározó motívuma a gyermekét tartó anya, melynek a későbbiektől eltérő, egyik első megfogalmazása látható Az Anya gyermekével, tanulmány a Siralomházhoz című művön, ami szintén 48 millió forintért kelt el az aukción. Kádár Béla Amerika-élményének emléket állító két unikális műve is kalapács alá került: a Forgalomirányító New Yorkban 22 millió, míg a New York-i metróállomás című festmény 13 millió forintért kelt el. A festőművész Hölgy piros gyöngysorral című alkotását 12 millió forintért vásárolták meg.

Vaszary János Balatoni tájkép című alkotása 19 millió forintért kelt el. Mednyánszky László öt alkotása is kalapács alá került az aukción, melyek közül a legmagasabb áron, 18 millió forintért a Vonuló katonák című festményét vásárolták meg. Boromisza Tibor Zaza part című festményét 16 millió forintért vitték el. 15 millió forintért kelt el Perlrott-Csaba Vilmos korai œuvre-jének egyik legszebben kidolgozott példánya, a Kecskeméti parkrészlet és Schönberger Armand Társaság című festménye is. Párizsi letelepedését követően az absztrakció autonóm művészi folyamat eredményeként jelent meg Tihanyi Lajos festészetében, Absztrakt festmény című alkotásáért 12 millió forinál koppant a kalapács. Az aukció népszerű tételei közé tartozott Schönberger Armand Borozók című műve, ami a kikiáltási ár tízszereséért, 2 millió forintért, valamint Szirt Oszkár Korcsolyázók című műve, ami 240 ezer forintról indulva 2,2 millió forintért cserélt gazdát. A Virág Judit Galéria aukciójáról ezúttal sem maradhattak el az értékes Zsolnay-kerámiák, melyek közül legmagasabb áron 3,3 millió forintért a Mack Lajos tervei alapján készült Szőlős váza kelt el.

A Virág Judit Galéria őszi aukcióján 159 tétel került kalapács alá. A kimagasló érdeklődés mellett zajló hibrid árverésen a licitek személyesen a Budapest Kongresszusi Központban, valamint telefonon, vételi megbízás útján és a galéria saját online rendszerén keresztül érkeztek, nemcsak Magyarország teljes területéről, hanem többek között Moszkvából, Londonból, Szlovákiából, Szlovéniából és Németországból is.