2012.12.07.
hír, irodalom

December 10-én újra megnyitja kapuit a londoni Charles Dickens Múzeum. A város központjában álló emlékház az elmúlt hónapokban teljes felújításon és modernizáláson átesett. A London központjában álló múzeum vezetése januárban döntött úgy, hogy a regényíró születésének 200. évfordulóját ünneplő Dickens-év ellenére bezárja az emlékmúzeumot.

A lottóalap finanszírozta a helyreállítást.

A döntés a szakmát és a közönséget egyaránt meglepte, az emlékház vezetése azonban sietett mindenkit megnyugtatni: a múzeum csak ideiglenes függesztette fel működését. Az emlékház ugyanis rendkívüli támogatást nyert, melyből megkezdhették a Doughty Street 48. szám alatt álló épület régóta tervezett felújítását.

A múzeum kétmillió fontos támogatást kapott az örökségvédelemre szánt lottóbevételekből, a pénz azonban csak határozott ideig állt a rendelkezésükre. A korhű helyreállítást követően az emlékház épp olyanná vált, amilyen az író életében lehetett.

A Dickens Múzeum évekig olyan volt, mint a Szép remények idős özvegye, Miss Havisham: elfeledett és porlepte. Mostanra azonban átalakult, olyan, mintha Dickens épp most lépett volna ki az ajtaján - adott hangot lelkesedésének megnyitó beszédében Florian Schweizer, a múzeum igazgatója.

A kiállítást leporolták és az épületet modernizálták.

A frissen megnyitott emlékházat nem csak leporolták, de modernizálták is. Az összesen 3 millió fontba kerülő munkálatok során felújították a biztonsági rendszert, kiépítették a professzionális audió tárlatvezetést, emellett a múzeum egy diákcsoportoknak szóló ún. tanközponttal és egy hangulatos teázóval is gazdagodott.

Új időszaki kiállításán a Szép remények Mike Newell által rendezett regényadaptációjának jelmezei láthatók, de az ünnepek alkalmából a múzeum igazi, "dickensi" karácsonyi programmal is készült: a látogatókat Karácsonyi ének bábelőadássalésfelolvasóesttel, korabeli ünnepi dekorációval, valamint forralt borral és húsos pitével várják.

Az iskola osztályokat és turistacsoportokat emellett rendhagyó irodalomórára, egy hangulatos körsétára invitálják, melyen az érdeklődők bejárhatják a Dickens regényekből ismert, londoni kerületeket és utcákat.

A camdeni emlékház volt a Dickens családja első otthona.

A ház, melyben a viktoriánus kor legnagyobb regényírója, Charles Dickens 1837 és 1839 között élt családjával, rövid, de mozgalmas időszaknak volt tanúja. Az egyszerűségében is elegáns, György stílusú ház volt Dickens és neje, Catherine Thomson Hogarth első közös otthona, melybe első fiuk, ifj. Charles Dickens megszületése után költöztek be. Itt látta meg a napvilágot soron következő két kislányuk is, Mamie és Kate. Az itt töltött évek szakmailag is gyümölcsözőek voltak, a huszonéves fiatalember ugyanis ez időszak alatt írta a Twist Oliver és a Nicholas Nickleby című regényeit, melyekkel bértollnokból ünnepelt íróvá vált.

Az 1807-ben épült ház egy büszke és boldog családapa otthona. A látogatók a szobákat járva maguk is meggyőződhetnek erről, az ebédlőnek használt kék szobában látható korabeli portréról egy 25 éves, elégedett fiatalember néz vissza ránk - magyarázta Schweizer.

Bár a regényíró a növekvő család igényei miatt 1839-ben új otthonba költözött, a ház továbbra is lakóépület maradt. 1923-ban a Dickens Baráti Kör tulajdonába került, amely 1925-ben emlékházzá alakította. A megszépült Charles Dickens Múzeum, mely több mint 100 ezer darabos gyűjteménnyel büszkélkedhet, december 10-étől látogatható újra.

Kovács Adrienn