Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Kinizsi Vár Nagyvázsony

Jövő nyárra megújul a nagyvázsonyi vár

Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum - Patkó Imre Gyűjtemény - Győr
Cím: 9022, Győr Széchenyi tér 4.
Telefonszám: (96) 310-588, (96) 524-888
Nyitva tartás: X.1-IV.1.: K-V 10-16
Afrika, Ausztrália, állandó kiállítás, műgyűjtés, művelődés, szabadidő
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Egyéni belépő felnőtteknek
700 HUF
Egyéni belépő diákoknak
350 HUF
Egyéni belépő nyugdíjasoknak
350 HUF
Patkó Imrét minden bizonnyal a modern festészet iránti érdeklődése fordította az annak egyik forrásvidékét jelentő törzsi művészet felé. A gyűjtemény zömét az afrikai művészet emlékei alkotják. A tárgyak elsősorban a nyugat-szudáni, az atlanti-partvidéki, a nigériai, a kameruni és a kongói népek hagyatékából származnak.
Részlet a kiállításból
A gyűjtemény jellegzetes darabjai a szertartási maszkok, a rejtélyes, nyugat-szudáni dogon nép termékenységszobrai, az ugyancsak nyugat-szudáni bambára törzs antilop figurái, a fafaragásukról híres, nigériai joruba nép maszkjai és mankala játéktáblája, a kameruni dob, elefántcsont kürt és agyagpipa, valamint a meghökkentő, kaurikagyló szemű, kongói fétisszobrok. Az Atlanti-part egykori magaskultúrái tükröződnek a benini bronzöntvényekben és egy ghánai agyagból készült urnafedő döbbenetes ábrázolásában.

Különös értéket képviselnek az Etiópiában élő, zsidó vallású falassák agyagszobrocskái, valamint a kelet-afrikai makonde törzs stilizált szobrászata, amely átvezet Vincent Kofi Ébredő Afrika című, nagyszerű alkotásához.

Ausztrália és Óceánia művészetéről is néhány jellegzetes tárgy ad ízelítőt. Hatalmas méretével a Pápua-Új-Guineából származó szónokszék hívja fel elsőként magára a figyelmet. Mellette egy új-írországi faragvány idézi az ősök emlékét. A Santa-Cruz szigetekről származó táncbuzogányt a férfivá válás ünnepén használták. Ausztrália őslakóinak művészetét négy, különböző stílusú kéregfestmény érzékelteti, amelyeken szellemalakokat, totemfigurákat és a jamgyökér növekedésének szakaszait örökítették meg.