2020.05.29.

A dekoratív szarmata hölgyek viselete

PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Trendi estélyi és báli viseletek 1864-ből

Szépművészeti Múzeum

Császárnénak szánták...

Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum - Rippl-Rónai Múzeum

Középkori szerelmi gyűrű

Nappal sportos, éjjel kacér

Helytörténeti Múzeum - Csenger
A múzeum épülete
Cím: 4765, Csenger Hősök tere 3.
Telefonszám: (44) 715-209, (20) 560-5027
Nyitva tartás: H-Szo 9-12, 13-17
V 10-12, 14-17
állandó kiállítás, állattenyésztés, földművelés, gazdaság, mesterségek, mezőgazdaság, növénytermesztés
Csenger néprajzi értelemben a Szatmári-síkság jellegzetességeit viseli, számos erdélyi hatással ötvözve. Népművészetileg a kevésbé reprezentatívabbak közé tartozik.

A mezőgazdaság gazdag tárgyi eszközei tematikus csoportosításban láthatóak. A földművelés bemutatását a talaj-előkészítés eszközeivel, a szántás-vetéshez szükséges komplett faeke-taliga-tézslával kezdjük. A betakarítást a favillák, aratósarok stb. illusztrálja. A gabona feldolgozás emlékei a kézimalom, a szórólapátok és vékák.

A vizekben gazdag tájban nagy hagyományai voltak a kender termesztésének és feldolgozásának. Változatos formakincsű eszköztárának minden darabját, a munkafolyamat sorrendje szerint mutatjuk be. A terem közepén működőképes szövőszék áll. A jellegzetes motívumokkal díszített törülközők és egyéb szőttesek a falon lettek elhelyezve.

Régi csengeriek arcképei és a szatmári háztípusról készült fotók idézik a múltat, néhány apró személyes használati tárggyal, eszközzel emberközelibbé téve. A terem egy kamraként kialakított részen hagyományos tárolóeszközök, szilék, köcsögök, valamint putinák láthatóak, a falon gyümölcsaszaláshoz használatos vesszőtálcák és kosarak vannak kitéve.

A nagy múlttal bíró állattenyésztéssel egyrészt fényképek által ismerkedhetünk meg, míg a kiállított szatmári fürtös guba, kolompok, billogok is ennek gazdag tárgyi kultúráját igazolják.