Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum - Rippl-Rónai Múzeum - Kaposvár
Cím: 7400, Kaposvár Fő u. 10.
Nyitva tartás: K-V 10-17
Rippl-Rónai Múzeum
festészet, hír, hírességek, képzőművészet, Rippl-Rónai József
Rippl-Rónai 1908 nyarán vette meg Kaposváron a parkot, melynek lakóházát nyári tartózkodási helyként, két melléképületét pedig műteremként illetve vendégházként használta. 1908 telén Galimberti Sándor festőművész vendégeskedett nála, aki lefestette a villát és a vendégházat is.
Galimberti Sándor: Róma-villai részlet, 1908. vászon, olaj 59x75 cm
Az utóbbi, konyhaépületként használt épületet szűk képkivágattal, síkokra bontva, téli viszonyok között ábrázolta. A zöld-lila színkontrasztok és az energikus gesztusok révén a kép nyomatékos erővel telítődik.

A Róma-villa parkja ezúttal nem a télies nyugalom, hanem az lefojtott feszültség színtere. Az idegesen nyújtózkodó, kopár fák ágainak kihangsúlyozott vonalvezetése expresszív töltést ad a kompozíciónak. A művész a képen nem terítette el egyenletesen a festéket, inkább szaggatott ecsetpásztákkal fokozta a színfelületek felpulzáló hatását.

Galimberti Róma-villában festett képeinek tagolt gesztusaival és nyersességével előkészítette későbbi, kubo-expresszív, modern festői korszakát.