2020.07.06.

Mutasd a cipőd és megmondom ki vagy!

2020.07.02.

Státuszszimbólum - gyerekeknek

2020.06.23.

Alkimista és szenvedélyes kéziratgyűjtő

2020.06.22.

Túlzott cifrálkodás miatt betiltva

2020.06.18.

Pisze orrú házi bálvány

2020.06.16.

Legvéresebb csatáját környékünkön vívta

2020.06.12.

A festőfejedelem Nyíregyháza szülötte

2020.06.10.

Tizenkét csákány és négy kartekercs

2020.06.08.

Honfoglalás kori örökségünk: a karikás ostor

2020.06.01.

Faragott székek - honfoglalás kori mintakinccsel

Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum épülete annó
Cím: 4400, Nyíregyháza Benczúr tér 21.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2020.06.12.
Benczúr Gyula, festészet, helytörténet, hír, hírességek, képzőművészet, történet
Barna bőr mappában (Dávidházy Kálmán és Társa debreceni könyvkötészetéből) pergamenre írva, és színes virágokkal díszítve Nyíregyháza város képviselőtestületének határozata arról, hogy Benczúr Gyulát, a magyar festőfejedelmet Nyíregyháza város díszpolgárává választja. A bőr mappán Nyíregyháza rendezett tanácsú város díszes címere és függőpecsétként fatokban, vörös viaszba nyomva a város 1902-es pecsétje látható.
Benczúr Gyula díszpolgári oklevele

Benczúr Gyula Nyíregyházán született 1844. január 28-án, s bár hamar elkerült a városból, Nyíregyházát mindig szeretettel emlegette.

Az 1909. október 1-i közgyűlésen Májerszky Béla polgármester tette meg az előterjesztést Benczúr Gyula díszpolgárrá választásáról. A közgyűlés Benczúr Gyulát, „...ki a festőművészet terén világhírű és örökbecsű művészi alkotásaival nemcsak magának, hanem hazánknak és szülővárosának is dicsőséget szerzett, a város díszpolgárává egyhangúlag és közlelkesedéssel megválasztja...”. Még ugyanazon a közgyűlésen jelentették be, hogy a Bessenyei Kör kezdeményezte a szülőházon, a Korona gyógyszertár épületén, egy emléktábla elhelyezését is.

1909. október 17-én a művész feleségével és fiával Nyíregyházára érkezett a Nemzeti Szalon XXXIX. vidéki tárlatának megnyitására. Aznap adták át számára a díszpolgári oklevelet is, és jelenlétében leplezték le az emléktáblát is.

Halála után özvegye és családja számos értékes tárgyat adományozott Nyíregyházának, melyeket a polgármesteri hivatal egyik szobájában, a Benczúr-szobában helyeztek el. Bencs Kálmán és Szohor Pál polgármester is szívén viselte a Benczúr-ereklyék és festmények gyűjtését. A háború után a hagyatékot a Városi Múzeumban helyeztek el. 1950-ben ezt a múzeumot anyagával együtt egyesítették a Jósa András Múzeummal.

Bene János

Benczúr Gyula díszpolgári oklevele
Gyűjtés helye, éve: Nyíregyháza, 1921
Kor: 1909
Gyűjtemény: Jósa András Múzeum helytörténeti gyűjteménye, ltsz. 57.14.159.
Méret: 44,5 x 32,5 cm