2023.12.21.
Szépművészeti Múzeum

Kincsek Budapestről

2023.07.19.
Szépművészeti Múzeum

Mobilitás

Szépművészeti Múzeum - Budapest
Szépművészeti Múzeum
Cím: 1146, Budapest Dózsa György út 41.
Telefonszám: (1) 469-7100
Nyitva tartás: K-V 10:00-18:00, belépés és pénztár 17:00-ig, a kiállítások zárása 17:30-kor kezdődik a legfelső szintről.
2019.04.07.
Szépművészeti Múzeum
díjak, hír, kultúrpolitika, muzeológia
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Frazon Zsófia etnográfus, a Néprajzi Múzeum munkatársa és az általa vezetett tudós közösség kapta az idei MúzeumCafé Díjat. A múzeumi szaklap kuratóriuma a …Nyitott múzeum… elnevezésű kutatásért ítélte oda az elismerést.
Frazon Zsófia
Az elmúlt évben a Néprajzi Múzeum MaDok-program kiadásában jelent meg a …NYITOTT MÚZEUM… Együttműködés, részvétel, társadalmi múzeum című kézikönyv és az azonos című weboldal, amely a részvétel és együttműködés (társadalmi) múzeumi lehetőségeit és gyakorlatait vizsgálja. A kötet címének elején és végén látható hármaspont ezúttal nem a gondolat befejezetlenségére utal, hanem olyan múzeumi projektekre, amelyek be- és kimenete is nyitott; a kutatásban, a gyűjtemény feldolgozásában, a kiállítások létrehozásában és interpretációjában egyaránt számítanak a közönségre, közösségekre. A kötetben és a honlapon kibontakozó fogalmi háló, szócikkek, esettanulmányok, interjúk, kritikák a részvételre és együttműködésre épülő múzeumi gyakorlatok tudományos vizsgálatára épülnek. Mindez nem csupán a kötet címében és témájában, hanem a megvalósításában is teret kapott. A három és fél éves módszertani alapkutatásban Frazon Zsófia projektvezető mellett több intézmény, tudományos terület képviseltette magát a kutatásban Foster Hannah Daisy, Gadó Flóra, Hermann Veronika, Illés Péter, Schleicher Vera, Szakács Eszter, Toronyi Zsuzsanna és Wilhelm Gábor személyében, miközben munkájukat meghívott szerzők és kommentálók tették teljessé. A kötet szócikkei és esettanulmányai kommentáron és kritikán alapuló – ugyancsak az együttműködésre épülő, a projekt során kifejlesztett – diszkurzív írás módszerével készültek. Mindez igaz az offline és az online felületek kialakítására, összehangolására és a kötet megjelenését követő országjáró körútra. Ennek köszönhetően olyan komplex kézikönyv született, amely amellett, hogy összegzi, elemzi az eddigi részvételre és együttműködésre épülő muzeológiai folyamatokat, minden bizonnyal meg is újítja azt. A most kitüntetett kézikönyv és a hozzá kapcsolódó projekt olyan múzeumtudományi eredmény, amely alapvetően befolyásolhatja, inspirálhatja a magyar muzeológiát.

A Szépművészeti Múzeum által alapított múzeumi szaklap kilencedik alkalommal ítélte oda díját.

Az alapítók a díjjal a magyar múzeumi szakmából minden évben olyan szakember munkáját ismerik el, aki a magazin szellemiségével összhangban előremutató, új- és korszerű szemlélettel alkotott a maga szakterületén. A döntésben a szerkesztőség munkáját a szerkesztőbizottság (Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmuzeológusa, György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója, Martos Gábor esztéta, művészeti író, Rockenbauer Zoltán művészettörténész és Török László ókorkutató, régész-egyiptológus, akadémikus) segítette.

A lap művészeti vezetője, Pintér József által tervezett MúzeumCafé Díjat Gréczi Emőke főszerkesztő adta át.