Exkluzív tárlattal zárja az évet a berni Paul Klee Központ. Az összesen 85 alkotást felvonultató, Klee angyalai címmel megrendezett időszaki kiállítás Paul Klee művészetében központi szerepet játszó, angyal-szimbólum köré szerveződik.
Klee festészetében az angyal sokrétű, központi motívum, nem véletlen, hogy mintegy száz képén felbukkan valamilyen formában. Kései periódusának ún. Angyal-sorozata a művész legkedveltebb és legféltettebb művei közé tartozott. A Paul Klee Központ tematikus tárlatán, a kiállítások történetében egyedülálló módon, összesen 85 "angyalos" festmény vonul fel, az 1885-ös, gyermekkori rajztól az 1920-ban született Angelus Novuson át az utolsó évek érett alkotásáig.
Klee életművében visszatérő, komplex jelkép az angyal-motívum.
A svájci értelmiségi családban született Paul Klee Münchenben végezte művészi tanulmányait. 1911-től, rövid ideig alapítója és tagja volt a Der Blaue Ritter elnevezésű expresszionista alkotócsoportnak, művészetére nagy hatással volt Vaszilij Kandinszkijjal kötött barátsága. 1922 és 1931 között a Bauhaus, majd a Düsseldorfi Akadémia tanára volt. 1933-ban, a nemzetszocializmus térnyerésekor végleg elhagyta Németországot, és minden ingóságával együtt hazaköltözött szülőhazájába, Svájcba.
Húszas évekbeli nyugodt, sokszínű alkotói periódusának a gazdasági világválság és az Európában zajló történelmi események vetettek véget. 1937-től betegsége, bőrrákja is súlyosbodott. Mindez nem csak egészségére, lelkiállapotára, de alkotókedvére és kései korszakában született festményeire is rányomta bélyegét.
Ebben a meglepően termékeny, utolsó periódusban megszűnik figurái finom, grafikus jellege, a fenyegető külvilág és a halálfélelem egyre hangsúlyosabban jelenik meg képein. Ezzel egy időben szimbólumrendszere is változik, festményeit túlvilági lények és tárgyak népesítik be: angyalok, démonok, árnyak és maszkok.
Fotók, videók és installációk alkotják a kiállítás második szekcióját.
A kiállítás anyagából mintegy 60 festmény a múzeum törzsgyűjteményéből való, több alkotás azonban különböző köz- és magángyűjteményből érkezett Svájcba. A tematikát követve a kiállítás egy második résszel is kiegészült, melyen angyalokat ábrázoló fotók, filmek, videók és képzőművészeti installációk kaptak helyet. Ebben a szekcióban olyan művészek alkotásai láthatók, mint Charlie Chaplin, Wim Wenders, a szobrász Mark Wallinger, a videófilmes Eija-Liisa Ahtila vagy Francesca Woodman és Duane Michals fotóművészek.
A tematikus tárlat Bern után Essenben és Hamburgban is bemutatkozik.
A Paul Klee Központ évzáró tárlata, a Klee angyalai címen megrendezett időszaki kiállítás egyébként meglepően rövid ideig, mindössze negyven napig, 2013. január 20-áig látható Bernben, ezt követően ugyanis az anyag németországi útra indul. A tematikus vendégkiállítás februártól az esseni Folkwang Múzeumban, majd áprilistól a hamburgi Kunsthalléban kerül bemutatásra.