A Magyar Közlöny 2011. július 18-i számában került kihirdetésre a
132/2011. (VII. 18.) Korm. rendelet a muzeális intézmények látogatóit megillető kedvezményekről szóló 194/2000. (XI. 24.) Korm. rendelet módosításáról című jogszabály, amely 2011. július 26-án lép hatályba.
A megjelent jogszabály kapcsán számos téves információn alapuló felvetés, félreértéseket tükröző kérdés érkezett hozzánk különböző fórumokon keresztül, ezért az alábbiakban szeretnénk tájékoztatást adni a kedvezményrendelet-módosításának okairól, időszerűségéről, szakmai hátteréről és tartalmáról, valamint a jogszabály-módosításának egyes fázisaihoz köthető döntésekről - a közgyűjteményi dolgozók ingyenes belépési lehetőségének vonatkozásában.
I. A Kormányrendelet megszüntette a 194/2000. (XI.24.) Korm. rendelete a muzeális intézmények látogatóit megillető kedvezményekről szóló jogszabály 2. § (2) pont c) bekezdését, miszerint:
"Díjtalan a belépés az Európai Gazdasági Térség állampolgárai számára:
(...)
c) amennyiben az adott ország jogszabályainak megfelelően bejegyzett, működési engedéllyel rendelkező, illetve akkreditált közgyűjteményekben vagy közművelődési intézményekben szakmai munkakörökben foglalkoztatott dolgozók;" A kedvezményre való jogosultságot a munkáltatói igazolás alapján világosbarna színű, a minisztériumban átvett kártyával igazolták.
Ezek a miniszter által - munkáltatói igazolás alapján a közgyűjteményekben foglalkoztatottak számára - kiadott
szakmai belépők 2011. december 31-ig használhatók. II. A közgyűjteményekben foglalkoztatott szakemberek számára új kedvezményt határoz meg a módosított Kormányrendelet, miszerint:
"1. § (1) Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára (a továbbiakban: EGT állampolgár), amennyiben:
(...)
e) legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagja" E szabálynak megfelelő szakmai szervezet (pl. a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, Magyar Könyvtárosok Egyesülete, Magyar Levéltárosok Egyesülete) tagjai névre szóló tagkártyával igazolják a kedvezményre vonatkozó jogosultságukat.
2012. január elseje után, a módosított jogszabálynak megfelelően, a szakmai szervezetek által kiadott igazolással vagy tagsági igazolvánnyal lehet a közgyűjteményekben dolgozók kedvezményét igénybe venni, a kiadott korábbi kártyák érvényüket vesztik.
III. A Kormányrendelet változatlanul hagyta a miniszter által kiadott szakmai belépővel rendelkezők ingyenes belépésének lehetőségét, a módosított jogszabály alábbi pontja alapján:
"2.§ (1) Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára (a továbbiakban: EGT állampolgár), amennyiben:
(...)
d) a miniszter által kiadott szakmai belépővel rendelkezik," A kedvezményre való jogosultságot szintén a világosbarna színű, a miniszter által kiadott szakmai belépővel igazolják.
Ez a kártyát - amennyiben azt a hátoldalon érvényesítették - a rajta olvasható jogszabályi hivatkozás változásától függetlenül a kedvezményre való jogosultságot igazoló, a miniszter által kiadott szakmai belépőnek kell tekinteni.
INDOKLÁS A II. PONTBAN FOGLALTAKKAL KAPCSLATBAN: A közgyűjteményekben foglalkoztatott szakemberek számára új kedvezményt határoz meg a módosított Kormányrendelet miszerint:
"1. § (1) Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára (a továbbiakban: EGT állampolgár), amennyiben:
(...)
e) legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagja" A fenti jogszabályi hely módosítását a következő okok indokolták: - A jogszabályban rögzített - foglalkozási alapú kedvezmények - hiteles igazolása rendkívüli nehézségeket okozott az intézmények számára, akiktől nem várható el, hogy az összes EGT tagállam vonatkozásában ismerjék a pedagógus-státuszt, vagy éppen a közművelődési–közgyűjteményi alkalmazotti jogviszonyt igazoló dokumentumokat.
- A módosítás áttekintette az összes foglalkozási alapú kedvezményt. Az ingyenes belépés biztosításának nem volt kölcsönösségen, viszonosságon alapuló jogszabályi háttere a közművelődési dolgozók és a felsőoktatási dolgozók vonatkozásában. Ezért a módosítás csak a közgyűjteményi szféra vonatkozásában tartotta fenn a kölcsönösségen alapuló kedvezményeket a
6/2001. (I. 17.) Korm. rendelet a könyvtárhasználókat megillető egyes kedvezményekről és a
1995. LXVI. Törvény a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről alapján.
- Visszatérő kérdésként merült fel az elmúlt időszakban a közgyűjteményi szférából nyugdíjba vonult kollégák sorsa, akik addig szakmai belépővel látogathatták más intézmények kiállításait, majd nyugdíjukból 50%-os jegyet kellett váltaniuk az állandó, és teljes árút az időszaki kiállításokhoz. Ez a valóban méltánytalan hiányosság rendezésre várt.
- A minisztériumi apparátus létszámának radikális csökkenése, és ezzel párhuzamosan a feladatok megsokszorozódása miatt az elmúlt időszakban jelentős terhet rótt a Közgyűjteményi Főosztályra a közgyűjteményi dolgozók kártyáinak kiadása, cseréje, pótlása és az ezzel kapcsolatos ügyintézés. Mindezt megnehezítette a foglalkoztatottakra vonatkozó éves statisztikai adatszolgáltatás hiányossága, amelynek következtében számos, arra egyébként jogosult munkatárs nem juthatott hozzá az kártyájához.
- Úgy véljük, hogy e feladatrendszernek a szakmai szervezetek részére történő átadása erősítheti a civil szférát és az adott szervezetek szakmai erejét, súlyát és elismertségét is.
A jogszabály-alkotás folyamatában az érintett hely kapcsán többféle szövegváltozat szerepelt, ezeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze: -
"nemzetközi szerződés vagy múzeumi szakmai, örökségvédelmi szervezeti tagsága alapján erre feljogosított személy. " A megfogalmazás a miniszteri értekezletre vitt anyagban szerepelt. Az említett nemzetközi szerződésekre nem találtuk példát, az örökségvédelmi szervezeteknél nem volt viszonossági alap.
-
"múzeumi szakmai szervezeti tagsága alapján erre feljogosított személy" Értékelése az egyeztetési folyamatban: A levéltári és a könyvtári dolgozók körében nagy ellenállást váltott ki ingyenes belépésük tervezett elvétele, amely véleményüket a társadalmi vitában erőteljesen képviselték.
Ezt a változatot a KIM kritikával illette két ok miatt:
1. Nem világos ezzel kapcsolatban, hogy Önmagában a szakmai szervezetben való tagság is jogosít-e díjtalan belépésre, vagy csak a tagsághoz kötött (az alapján keletkező) jogi aktus (feljogosítás).
2. Nem világos továbbá az sem, hogy mi tartozik a
"szakmai szervezet" fogalom hatálya alá, ezáltal az sem, hogy ki jogosítja fel és milyen eljárásban az érintett személyt arra, hogy a tárgybeli rendelet hatálya alá tartozóan kedvezményben részesüljön. Amennyiben a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló
1997. évi CXL. Törvény 6/A.-ában szereplő
"szakmai testületekről" van szó, össze kellene kapcsolni e szabállyal (ha van rendeleti szabály e körben, akkor azzal).
-
"a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület, az International Council of Museums, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, vagy a Magyar Levéltárosok Egyesülete tagja" Értékelése az egyeztetési folyamatban: A társadalmi vita utáni szövegváltozatot a KIM alkotmányellenesnek értékelte, mondván, hogy a jogszabály konkrétan bizonyos társadalmi szervezeteket megnevez, számukra előjogokat biztosít, míg másokat kizár, korlátoz a kedvezmények érvényesítésében.
-
"legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagja" Értékelése az egyeztetési folyamatban: A fentiek nyomán alakult ki a végleges, megjelent szövegváltozat, amely nem nevezi meg konkrétan a szakmai szervezeteket, de kritériumaival a nagy szervezeteket magában foglalja, míg a többiek előtt a jövőben nem zárja el az utat, ha ezeknek a kritériumoknak eleget tesznek.