2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2025.04.02.

Földi 270

2021.03.18.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Az életerős, dús hajkorona a legtöbb kultúrában az egészséget, szabadságot, nők esetében pedig a termékenységet szimbolizálja. Ez olyannyira belénk lett kódolva az évezredek során, hogy manapság is mindenki dús és erős hajra vágyik, kortól és nemtől függetlenül. A hajhullás pedig sokak számára ijesztő, holott közel sem mindig van ok az aggodalomra.
ívSegítség, hullik a hajam! Mit tegyek?
A hajszálak élete

A hajhullás bizonyos mértékig teljesen természetes dolog. A hajszálaknak ugyanis megvan a saját életciklusa. A növekedési fázis során egyre hosszabbra nőnek, majd amikor ez a folyamat megáll, akkor egyszerűen csak kihullanak. A hajhagymák ezután egy rövid ideig pihennek, majd újra elkezdik növeszteni a következő hajszálat.

A fejünkön egyszerre a hajszálak körülbelül 80-85%-a növekszik, 15%-a pihen, és 3%-a tart a kihullás szakaszában. Számszerűsítve a dolgot, ez utóbbi naponta körülbelül 100 hajszálat jelent. Ennyinek a kihullása tehát teljesen normális.

A gond akkor van, ha ennél jelentősen többet veszítünk el egy nap, helyettük pedig nem nőnek újak, és a haj láthatóan ritkulni kezd. Ekkor már kóros hajhullásról beszélünk, melynek több oka is lehet.

Mi állhat a tartós hajhullás hátterében?

Hajhullást rengeteg tényező kiválthat, és közel sem egyszerű kideríteni, hogy kinél mi lehet az ok. A várandósság és a szoptatás, a fokozott stressz, de az évszakváltás is felelős lehet a hajhullásért.

Valamint a hajszálak nagyszámú elvesztése néha csak egy tünet, ami valamilyen hormonális vagy szervi okra vezethető vissza: például fertőzéses gócok, gyulladások a szervezetben, cukorbetegség, pajzsmirigy-alul- vagy -túlműködés, illetve hölgyeknél az ösztrogén-progeszteronszint egyensúlyának felborulása. A férfiak esetében pedig az öröklődő hajhullás gyakori, amely már fiatalabb korban is elkezdődhet.

Persze ne feledkezzünk meg a tápanyaghiányos étkezésről, a drasztikus fogyókúrákról és a túl kevés folyadékfogyasztásról sem, amelyek szintén okozhatnak hajhullást. Végül, de nem utolsósorban a nem megfelelő hajápolás (gyakori festés, durva fésülés, szorosan rögzített frizura) jelentősége sem elhanyagolható.

Mit lehet tenni hajhullás ellen?

Legelőször is érdemes fényt deríteni a kiváltó okokra, és ha kell, akkor orvosi segítséget is igénybe venni. Másodszor fontos a haj és a fejbőr regenerálása is, amihez cseréljük le a hajápoló szereinket speciálisan hajhullásra kifejlesztett készítményekre. A Helia-D Regenero termékcsalád is kiváló erre a célra.

Harmadszor pedig belülről is tápláljuk a hajunkat: fogyasszunk tápanyagban gazdag, egészséges ételeket, és ne feledkezzünk meg a vitaminokról: a B-vitaminok, az A-vitamin, illetve a szelén és a cink nagyban felelősek a haj egészségéért.

Persze a változás nem egyik napról a másikra következik majd be, hiszen a hajnak akár hetek, hónapok is kellenek, mire helyrejön. Ezért legyünk türelmesek, kitartóak, és akkor a siker sem marad el.