Valójában minden attól válik értékessé, hogy az mit ad másoknak, az embereknek, akár kisebb csoportokról, akár az Emberiség Nagy családjáról van szó. Eme vélekedések értelmében e sorok írója, Bihari Puhl Levente (azaz Levy) úgy döntött, hogy 60. születésnapját nem passzív tortavárással ünnepli, hanem aktív munkába lendülve egy családi kiállítással ajándékozza és örvendezteti meg mindazokat, akik kíváncsiak összművészeti kiállításukra, amely Siófokon, a Kálmán Imre Kulturális Központban 2017-ben nyílt meg - Fotó-Festmény-Zene-Vers címmel.
Tamás fiam munka utáni kikapcsolódásként nyakába vette fényképezőgépét (ami nem a legszuperebb masina), nyeregbe pattant, és a Balaton vonzásában végigkerekezte a Tó partját, sőt, időnként egy-egy hajóra is felszállt. Mivel Siófokon lakott, az aligai magas-part volt első számú törzshelye, legtöbb fényképének témája.
A látvány, a hangulatok adta élmények jelentették számomra azt a revelációt, melyekben észrevettem fiam egyedi témaválasztását, s fotókat nézegetve egyre több inspirált festészetileg. Én magam is szívesen festem a Balatont, természetesen saját élményeimből komponált fényképeimet felhasználva, s ezt a saját kútfőmből táplálkozó festészetemet tágították Tomi fiam leképezett látványai, melyeket pár fényképével kisebbik fiam, Dani tett teljessé.
Ynda lányom szintén hivatásos festő, így már csak vele kellett megbeszélnem, egyeztetnem – és összeállt a családi képzőművészeti vállalkozás, melynek „60 fotó – 60 festmény a Balatonról” címet adtuk, miszerint 60 fényképet felhasználva készítünk el 60 festményt. Csongor öcsém is betársult, mindössze egyetlen munkájával.
Ezek a festmények nem a fotók lemásolását jelentették, hanem a képek adta ihletek, inspirációk, asszociációk bűvöletében adtuk át magunkat a festészet sodrásának, ahogy a Balaton vize sodorja a rajta célba igyekvő csónakot.
Fontos volt még, hogy megmutassuk a témákat, élményeket, melyek fiaimat azok megörökítésére, fényképezésre késztették. Itt nem profi fotósokról van szó, hanem érző, látó emberekről, akiknek ugyanolyan jelentős maga az átélt jelenség, pillanat, hatás, mint akár fotóművészeknek. A fényképezőgépek is egyszerű, digitális eszközök, melyeknek még nézőkéjük sincs, s így szinte minden háttérfényt visszaver az a szerencsétlen digitális kijelző, melyen át a megörökíteni kívánt témát vélik látni. Mondhatnám azt is, hogy ilyen kezdetleges technikával hatásosan jó képet készíteni önmagában is művészet. Tomi 28. évét töltötte, Dani pedig a 12-et. Andrea „Ynda” lányom, aki a 32-be lépett, és számos kiállítást tudhat maga mögött. 2014-ben két festményével bekerült Somogyi György művészettörténész impozáns, MAGYAR TENGER MAGYAR ECSETTEL című könyvébe, olyan híres festők közé, mint Mészöly Géza, Egry József.
Lássunk néhány fotót, festményt, és pár képet a tárlatról.
Bihari Puhl Levente