2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

Katona József Múzeum - Kecskemét
Cím: 6000, Kecskemét Bethlen krt. 1.
Telefonszám: (76) 481-350
Nyitva tartás: H-P 8-16
2017.06.01.
baon.hu
hír, történet, Vallás, vallástörténet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Ige-idők címmel nagyszabású kiállítás nyílt április 26-án Budapesten, a reformáció 500. évfordulója alkalmából. A kiállításon különleges kecskeméti tárgyak is helyet kaptak.
Ez a míves úrvacsorai bortartó is látható az országos kiállításon

A tárlat egyik kurátora dr. Fogarasi Zsuzsa, a Ráday Múzeum igazgatója. Őt kérdeztük a részletekről. Ez az országos kiállítás a reformáció máig ható jelentőségét hivatott bemutatni. Az Ige-idők elnevezés arra utal, hogy a reformáció egy folyamat, egyben ma is élő dolog, az Igének ma is ideje van – mondja a készülő kiállítás kurátora. Kecskemétről és a Bács-Kiskunságból származó tárgyak is helyet kapnak majd a tárlaton.

– A kecskeméti ötvösség remekművei közül egy míves úrvacsorai bortartó utazik az országos kiállításra a Ráday Múzeumból. 1642-ben készült, a belevésett felirat szerint Tar Illés kecskeméti ötvösmester készítette a kecskeméti gyülekezetnek – meséli dr. Fogarasi Zsuzsa. – A bortartó évente egyszer úgy is szolgálja a kecskeméti református gyülekezetet, hogy az újonnan konfirmáló fiatalok ebből az egyházi edényből kapják a bort a legelső úrvacsorájuk alkalmával. A bortartó edény igen reprezentatív.

Az igazgatótól megtudtuk, hogy az országos kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum, a református és az evangélikus egyház közösen szervezi. A tárlat a múzeum József Nádor Termeiben és előfolyosóján kap helyet, 800 négyzetméternyi alapterületen. Több kurátora és szakmai segítője van a kiállításnak. A fő felelősök között pedig két evangélikus és két református muzeológus is helyet kapott. Református részről dr. Fogarasi Zsuzsa és dr. Gáborjáni Szabó Botond, a debreceni Tudományos Gyűjtemény vezetője végzik a nemes feladatot.

A református egyházi gyűjteményekből Debrecenből, Pápáról, Sárospatakról, Kecskemétről és Budapestről kerülnek kiállítási tárgyak az évfordulós kiállításra, de a többségük máshonnan való, illetve a nagyközönség számára egyáltalán nem ismert. Lesznek olyan tárgyak, amelyek gyülekezetekből kerülnek a múzeumba, és még sosem voltak kiállítva. Ami biztos nem lesz látható, az a református Bocskai István koronája.

– Ezt nagyon szerettük volna bemutatni a református kurátortársammal. A koronát Bécsben őrzik a Schatzkammerben, és hazánkban még soha sem volt látható – folytatja a kecskeméti kurátor. – Látvány tekintetében ez a korona mindent vitt volna, biztos vagyok benne, hogy sokan főleg emiatt nézték volna meg a kiállítást. Sajnos, a kurátorok többségének döntése szerint, meg sem próbáltuk elkérni az osztrák kollégáktól, illetve az osztrák államtól. Bemutatunk viszont egy különleges, Lőcséről származó oltárképet, valamint egy utrechti szószéket. Ez azért fontos, hogy a látogatók értsék: a reformáció nemcsak időben, hanem térben is folyamat, vallási és liturgikus értelemben egyaránt.

A cikk tovább folytatódik!
Popovics Zsuzsanna