Idén második alkalommal adták át a Halmos Béla-díjakat a Táncház Napja zárókoncertjén május 7-én a Zeneakadémián.
A Halmos Béla-vándordíjat az öt tagú kuratórium (Árendás Péter - LFZE Népzene tanszék, Liber Endre - Hangvető Kiadó, Pál István Szalonna - Hagyományok Háza - Magyar Állami Népi Együttes, Szűcs Sándor - Hagyományok Háza baráti Köre Egyesület, Virágvölgyi Márta - Táncház Egyesület) 2016-ban Horsa István népzenésznek, a komáromi Ördöngös Népzenetanoda alapítójának, a Ritka Magyar Folkband prímásának ítélte oda.
Az elismerést olyan, 40 év alatti, hagyományos népi hangszeres zenét játszó, táncházat muzsikáló hegedűs kaphatja, aki határokon átívelő, elkötelezett tevékenységet folytat. A vándordíj Barbarossa János Halmos Bélának készített mesterhegedűjének használata egy éven keresztül. Az előző évi díjazott a gálán való fellépéssel búcsúzik a hangszertől. A vándordíj mellett a Hagyományok Háza a következő évadban koncertlehetőséget biztosít az új díjazottnak.
A Halmos Béla-emlékérmet a kuratórium (a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület elnökségi tagjai - Lőrincz Beáta, Nagy János Nándor, Szitnyai Jenő, Varga Zoltán, Victor Máté, valamint Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója) 2016-ban Virágvölgyi Mártának ítélte. Virágvölgyi Márta az 1970 évek eleje óta – több mint négy évtizede – a táncházmozgalom keretén belül kimagasló szakmai, közösségi, pedagógiai, és felbecsülhetetlen értékű népzenei dokumentációs tevékenységet folytat.
Az emlékérmet a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület elnöksége azzal a céllal alapította, hogy az egyesület alapító elnökének közösségteremtő, háttérszervező oldaláról is megemlékezzen. Az érmet Halmos Béla gyerekkori barátja, Kiss B. György éremkészítő készítette. Az emlékérmet olyan személy kaphatja, aki a táncházmozgalom keretén belül kimagasló szakmai és/vagy közösségi tevékenységet folytat.