„Téglák közt lakó évszázadok” címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést az Örökség Kultúrpolitikai Intézet szeptember 10-én a De la Motte – Beer-palotában. A beszélgetés témája az épített örökségvédelem volt, amelynek bemutatása és jelentőségének kiemelése a Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat egyik legfontosabb célja.
Ghyczy Gabriella, a Kulturális Örökség Napjai programsorozat országos koordinátora bevezető előadásában ismertette az eseménysorozatot: részletesen beszélt a célkitűzésekről és az évről évre változó tematikáról is. Elmondta, hogy az eredetileg Nyitott kapuk néven induló rendezvények során Európa-szerte nyitottak meg az év többi részében nem látogatható, de épített örökségünk fontos részét képező intézményeket, épületeket a nagyközönség számára. Országos koordinátorként, az összes hazai résztvevő intézményre rálátva a vidéki kincseket ajánlotta a hallgatóság figyelmébe: „Egy-egy kis tájházban mindig lehet látni, hogy a vendéglátó mennyire örül a vendégeknek, és aki elmegy oda, az gazdagabb lesz.”
Az Aquincumi Múzeum művelődésszervezője és PR-szakértője, Csépányi Andrea a KÖN-ben rejlő különleges lehetőségekről beszélt: „Ezek a napok arról szólnak, hogy a látogatók számára a belépés ingyenes, ám ugyanúgy mindent megtekinthetnek, mint egy átlagos nyitvatartási rendű napon” – mondta. Aquincum, hasonlóan minden más résztvevő intézményhez, még több érdeklődőnek tud ilyenkor maradandó élményt szerezni.