2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2013.04.23.
festészet, hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Munch 150 címmel nagyszabású, közös életmű-kiállításra készül a norvég Nemzeti Múzeum és az oslói Munch Múzeum. A több mint 250 festményt, grafikát és nyomatot felvonultató tárlat a norvég expresszionista festő, Edvard Munch életműve előtt tiszteleg. A festő születésének 150. évfordulójához kapcsolódóan egyébként egész évben egymást érik a Munch-kiállítások külföldön és Norvégiában egyaránt, a Munch 150 azonban minden kétséget kizáróan az emlékév fő attrakciója, hiszen a tárlat a művész teljes aktív alkotói periódusát felöleli, azaz nem kevesebb, mint hatvanévnyi képanyagból válogat.

 

A kiállítás érdekessége, hogy bár egyetlen, összefüggő tárlatról beszélünk, két helyszínen kerül megrendezésre: az 1882 és 1903 között született alkotások a Nemzeti Galériában, míg az 1904 és 1944 közötti festmények a Munch Múzeumban kerülnek kiállításra.

 

A szorongás, a félelem és az elvágyódás festője.

 

Edvard Munch 1863. december 12-én született a norvégiai Löitenben. A törékeny egészségű, érzékeny fiú gyermekkorát tragédiák sora árnyékolta be: előbb édesanyját, majd nővérét veszítette el. A kisfiút és három fiatalabb testvérét a megszállottan vallásos, neurotikus édesapa és a festő nagynéni, Karen nevelte fel. A tehetséges Edvard kiemelkedő művészi hajlamot, de gyenge testi és mentális egészséget örökölt szüleitől, mely egész életére és festészetére rányomta bélyegét.

 

Munch tehetsége korán megmutatkozott, de csak 1881-től szentelte magát végérvényesen a festészetnek. Tanulóévei alatt az impresszionizmus és a naturalizmus voltak rá a legnagyobb hatással, később a berlini szecessziós mozgalom és az expresszionizmus ragadta magával. Képeit magány, szorongás és elvágyódás jellemzi, látásmódja azonban 1907-től látványosan csillapodik: vonalvezetése stilizáltabbá válik, egyedi formanyelve a szimbolizmushoz közelít.

 

A több mint hat évtizeden át aktívan alkotó festőművész több száz festményt, rajzot és nyomatot hagyott az utókorra. 1944-ben bekövetkezett halála után műveinek nagy része a norvég főváros, Osló tulajdonába került.

 

A művész összes ikonikus alkotása felvonul.

 

Bár a Munch 150 jubileumi tárlat csak június 2-án nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt, a kiállítás előkészületei már javában zajlanak, ezért a kivitelezés idejére a galéria teljes első emeletét lezárták. Az egyedülálló tárlaton ritkaságok és ismert remekművek, saját képek és kölcsönzött festmények egyaránt helyet kapnak. Kiállításra kerülnek többek közt az Önarckép cigarettával, a Vörös és fehér, Az élet tánca, az Elválás című képek, valamint Munch máig leghíresebb művei, A sikoly és a Madonna című alkotások is.

 

A Munch 150 címmel megrendezett Edvard Munch jubileumi életmű-kiállítás június 2-ától október 13-áig várja az érdeklődőket a norvég fővárosban, egyszerre két helyszínen: az oslói Nemzeti Galériában és a Munch Múzeumban.

Kovács Adrienn