2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2013.01.21.
festészet, hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

A zürichi Kunsthaus, azaz a Modern Művészetek Háza a közelmúltban restaurálta a legismertebb svájci festőművész, Ferdinand Hodler egyik legfontosabb alkotását, a Die Wahrheit - Az Igazság című olajfestményt. A szimbolista-expresszionista Hodler két, eltérő változatban is megfestette az allegorikus kompozíciót, melyen az Igazságot megszemélyesítő nőalak visszavonulásra készteti a sötétség erőit.

 

Egy évig tartott az erősen sérült, 110 éves festmény restaurálása.

 

A nagyméretű és nagyszabású kompozíció első verziója 1902-ben készült, míg a második - jóval stilizáltabb és erőteljesebb hatású - változat egy évre rá született meg, és az 1904-es bécsi szecessziós kiállításon került először a közönség elé. A gondos és szakszerű munkával helyreállított műalkotás Az Igazság 1902-ban készült, első változata, melyen - bár a kompozíció főbb jellegzetességei már megfigyelhetők - még kissé elnagyoltan, tompábban és kevésbé expresszíven bontakozik ki a szembenálló erők harca.

 

A meglehetősen nagyméretű, 196 x 273 centiméteres festmény restaurálása meglehetősen hosszú időt, egy teljes évet vett igénybe. A helyreállítás során a szakembereknek számos problémával kellett megküzdeniük. A legnagyobb gondot a kötőanyag és az alapozás hiánya okozta, mely az évtizedek során a festékrétegek töredezését, morzsolódását, lepergését vonta maga után. A rétegek fixálása mellett az eredeti, hodleri színek felszínre hozása is komoly kihívást jelentett a Svájci Művészeti Kutatóintézet restaurátorai számára, akik a legmodernebb technológiával térképezték fel, és állították helyre a 110 éves festmény sérüléseit.

 

A múzeum gazdag, sokszínű képtárral büszkélkedhet.

 

A Zürich szívében álló, komoly modernizáció előtt álló Kunsthaus értékes képzőművészeti gyűjteménnyel büszkélkedhet. Képtárában olyan impresszionista és posztimpresszionista mesterek művei találhatók, mint Paul Cézanne, Edgar Degas, Édouard Manet, Claude Monet, William Turner, Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec vagy Vincent van Gogh.

 

A múzeum emellett komoly nemzeti gyűjteménnyel is rendelkezik, mely olyan világhírű svájci művészek munkáit őrzi, mint Ferdinand Hodler, Salomon Gessner, Johann Heinrich Füssli, Arnold Böcklin vagy a 20. századi szobrász-grafikus, Alberto Giacometti. Érdekesség, hogy Az Igazság első változatát sokáig az Alfred Rütschi Gyűjtemény őrizte, innen került 1918-ban először csak kölcsönbe, majd 1929-ben végleges elhelyezéssel, ajándékként a zürichi Kunsthausba, a Modern Művészetek Múzeumába. Párja 1930-ig a város tulajdonában volt, de városatyák végül ezt a képet is a múzeumnak adományozták.

 

A Kunsthaus törzsgyűjteménye adja az új Hodler-tárlat anyagát.

 

Az egyéves, komplex restaurálási munka eredményeképp Az Igazság most újra régi fényében ragyog, azaz a festmény rétegei visszanyerték stabilitásukat, az alakok kontúrjukat, a színek pedig eredeti árnyalatukat és élénkségüket.

 

A megszépült festmény, tematikus párjával és számos egyéb, ikonikus Hodler-képpel egyetemben egy új kiállítás keretében debütált a látogatók előtt. A monografikus igényű, átfogó tárlat január 18-án nyitotta meg kapuit, és egészen március 17-ig várja az érdeklődőket a zürichi Kunsthausban.

Kovács Adrienn