Sokan szeretnek szabadidejükben bütykölni, barkácsolni. Vannak, akik akár a hegesztéssel is megpróbálkoznak, ám e folyamat során igencsak körültekintőnek kell lenni.

Ha valaki szeretne porbeles hegesztést végrehajtani, akkor célszerű megismerkedni a módszer alapjaival. A MATEWELD Hungary
inverteres hegesztői között vannak alkalmas eszközök nagy léptékű projektekhez, amelyek robusztus hegesztéseket tesznek lehetővé.
Mi is az a porbeles hegesztés valójában?A porbeles hegesztés legfőbb előnye a rugalmasság. Az eljárás a nevét onnan kapta, hogy porral töltött huzalelektródát kell használni. A por védőgázt hoz létre, mely a hegesztést óvja. A portöltetből generálódott védőgáz kiegészíthető külső gázzal is.
Ezzel a megoldással a legkülönfélébb, legviszontagságosabb körülmények között is lehet hegeszteni, például szabadtéren még abban az esetben is, ha fúj a szél. Persze ehhez szükség van egy flux-cored azaz porbéléses hegesztőre.
A FCAW néven is emlegetett technológia magas anyagbeviteli sebességgel rendelkezik. Ezzel a módszerrel remekül lehet összeilleszteni vastag anyagokat, így erős, mély hegesztési behatolást lehet szavatolni. Ennek okán a porbeles hegesztést előszeretettel alkalmazzák gyártási folyamatok során és az építőiparban is.
Maga a folyamat egyáltalán nem bonyolultMás hegesztési módszerekkel ellentétben a porbeles hegesztés nem nehéz. Kell hozzá egy jó hegesztőgép, amely az állandó huzaladagolásról gondoskodik, továbbá szabályozza az ív stabilitását, valamint a hegesztés hőmérsékletét. A huzal belsejében lévő flux az olvadás során hozza létre a folyamathoz nélkülözhetetlen védőgázt.
Fontos időt szánni a hegesztőgép beállításaira. Ha erre nem ügyelünk, akkor megeshet, hogy a hegesztés minősége elmarad a várakozástól. A huzaladagolási sebessége, valamint a feszültség finomhangolása segítségével optimalizálhatók a hegesztési tulajdonságok.
Melyek a porbeles hegesztés előnyei és hátrányai?Az eljárás különböző típusú és vastagságú anyagok esetén is eredményesnek bizonyul, így nagy fokú termelékenységet tesz lehetővé. A nagy hegesztési sebességnek köszönhetően gyorsan lehet haladni, ami nagyobb projektek esetén kulcsfontosságú kérdés.
Kifejezetten erős varratokat lehet létrehozni a kitűnő behatolási képességnek hála. Ennek a hegesztési technikának az elsajátítása könnyű, és nem is kell nagy tapasztalat a szép és hatékony munkavégzéshez. Még rozsda vagy festék jelenléte esetén is jól lehet haladni.
A porbeles hegesztésnek ugyanakkor vannak hátrányai is. A módszer alkalmazása esetén számítani kell arra, hogy némi salak fog keletkezni. Ezért kalkulálni kell némi utómunkával a hegesztett felületek kapcsán. Zárt terekben történő hegesztés esetén gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről.
Tény, hogy a porbeles hegesztéshez szükséges felszerelések sok esetben költségesebbek, mint amelyek más hegesztési eljárásokhoz szükségesek, egyes esetekben mégis ez a módszer bizonyul a legjobb választásnak.