Míg a szövegszerkesztő programok szinte kivétel nélkül képesek kezelni a szavak elválasztásával kapcsolatos problémákat, addig a böngészőkkel már más a helyzet. A mai modern böngészők sincsenek felvértezve egytől egyig az automatikus szóelválasztás képességével.

Ez a magyar nyelvben ritkán, de olykor előforduló hosszú szavak esetén jelent problémát, mely kritikus, ha címben vagy alcímben jelenik meg az a bizonyos szó. Ez különösképpen azóta jelent gondot, hogy megjelentek a keskenyebb kijelzőjű eszközök, s az emberek manapság már inkább a mobiljuk segítségével szörfölnek a világhálón, semmint hogy leüljenek egy asztali számítógép széles monitora elé.
Részleges megoldás CSS szabállyalA CSS-ben létezik egy szabály, mégpedig a hyphenation: auto. Ez egy olyan beállítás, amely azt tenné lehetővé elvileg, hogy a böngészőben elválasztva jelenjenek meg adott esetben a hosszú szavak. Elvileg.
Csakhogy a gyakorlatban az e módon beállított elválasztás problémás, több okból is. Egyrészt nyelvfüggő, azaz függ a lang attribútum értékétől. A másik gond, hogy a magyar nyelvet csak a Firefox és a Safari kezeli megfelelően.
A rendkívüli népszerűségnek örvendő Chrome például nem, így pedig ez a beállítás korántsem jelent tökéletes megoldást. A Chrome mellesleg nem csak magyar, hanem más nyelven sem képes a szavak elválasztására, mégis ez a felhasználók körében jelenleg a legnépszerűbb böngésző.
Létezik tökéletes megoldás a szavak elválasztására?A felhasználók szemszögéből mindenképpen. A webfejlesztőknek azért persze meg kell dolgozniuk a sikerért.
A megoldás a “soft hyphen” elnevezésű karakter. Ezt kell az elválasztás helyén azokba a szavakba írni, amelyek olyan hosszúak, hogy fennáll a veszélye, hogy a böngésző nem fogja tudni elválasztani. Abban az esetben, ha a böngésző képes a szót egy sorban megjeleníteni, akkor nem fognak látszani ezek a speciális karakterek. Ám ha a szót mégis el kell választani, akkor a megfelelő helyen fogja a böngésző elválasztani, feltéve persze ha a soft hyphen karaktert a megfelelő helyre pozícionáltuk előzetesen.
Mi a helyzet a Drupal esetén?A
Drupal alkalmazásokat fejlesztők élete egy fokkal nehezebb ebben a tekintetben. Míg ugyebár HTML esetén az ­ karakterlánc beillesztése problémamentes, ám CMS-ekben már más a helyzet. S mivel a Drupal is egy CMS, az esetében is fennáll az, hogy biztonsági okokból maga a keretrendszer nem engedélyezi a HTML kód használatát címekben.
Ha mégis megpróbáljuk megerőszakolni a Drupalt, akkor a HTML karakterek megjelennek a címben, ami szörnyen néz ki, ráadásul még nem is funkcionálnak megfelelően.
A megoldás az, hogy a soft hyphen karaktereket nem HTML kódként, hanem az operációs rendszerhez illő módon helyezzük a szóba. Windowson ezt az Alt nyomva tartása mellett a 0173 karakterek begépelésével lehet elérni. Ha valaki macOS-en szeretné ezt megtenni, akkor a billentyűzet beállításainál az “Emoji and Symbols” paletta “Punctuation” szekciójában kell megkeresni a soft hyphent. Dupla kattintással be is lehet szúrni.