2020.06.04.

Trianon Kiskunhalason

Laczkó Dezső Múzeum - Veszprém
Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém
Cím: 8200, Veszprém Török Ignác u. 7.
Telefonszám: (88) 788-191, (88) 426-081
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2020.02.15. - 2020.06.28.
hagyomány, időszaki kiállítás, néprajz, népszokások
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Csoportos belépő
(min. 10 fő)
800 HUF
Csoportos belépő
(az állandó kiállítások vagy 1 db időszaki kiállítás megtekintésére, min. 10 fő)
400 HUF
2900 HUF
/ család
Belépő családoknak
(az állandó kiállítások vagy 1 db időszaki kiállítás megtekintésére, 2 felnőtt + 2 gyermek)
1400 HUF
/ család
Csoportos tárlatvezetés
(max. 20 fő)
3000 HUF
/ csoport
A szokás szerint a menyasszony viseljen valami régit, újat, sajátot, kölcsönkapottat, fehéret, kéket és gyöngyöt. De valóban ezek a hagyományos esküvői viselet legfőbb ismérvei? Esküt nem csak a házasulandók tesznek?! Mikortól lesz valaki teljes jogú tagja egy közösségnek?
...de a fátyol nehéz gúnya... - Viseletek a Kárpát-medencéből
Ezekre a kérdésekre is választ találunk a Múzeum 2020. február 15-én nyíló kiállításában.

A születés – házasság – temetés nagy mérföldkövek mellett az emberélet kisebb állomásaira is hangsúlyt fektet a kiállítás. A közösség életében a tagjainak gyarapodása, felnőtté válása olyan fontos stációk, amelyeket hasonló módon ünnepeltek, mint a lakodalmat. Az alkalmat, életkort, társadalmi rangot is jelző viseletek enteriőrökbe rendezve, az eredeti berendezési tárgyakkal elevenednek meg.

Az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület gazdag gyűjtése jelenti az alapot a kitekintéshez a teljes Kárpát-medencére. A határon belüli és kívüli területekről származó viseletek mellett lakberendezési tárgyakat, használati eszközöket is kölcsönöztek a tárlathoz. A nemzeti összetartozás évében a kiállítás és a kísérő programok a magyar népi kultúra sokszínűségének, közös gyökereinek bemutatását is szolgálják.

L. Karsai Henriett néprajzos muzeológus