2020.08.06.

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Kinizsi Vár Nagyvázsony

Jövő nyárra megújul a nagyvázsonyi vár

Ráday Gyűjtemény - Biblia Múzeum - Budapest
A múzeum bejárata
Cím: 1092, Budapest Ráday utca 28.
Telefonszám: (1) 218-0266 /161, (30) 560-2934
Nyitva tartás: H-P 10-18, Szo: 10-17

Csoportok bejelentkezését kérjük egy héttel a látogatás előtt a megadott elérhetőségek egyikén jelezni.
A kiállítás már nem tekinthető meg.
2018.11.22. - 2019.04.18.
festészet, időszaki kiállítás, képzőművészet, történelem, Újkor, XX. század
Az intézmény küldetésének érzi, hogy főleg a vidéki múzeumok gyűjteményeiből válogatva Budapesten mutasson be, helyezzen egymás mellé olyan alkotásokat, amelyek csak ritkán, vagy mind ez idáig nem voltak láthatók fővárosi kiállítóhelyeken. Ezeket a válogatásokat gazdagítják a magángyűjteményekből kapott alkotások.
Gedő Ilka alkotása
Ezek a találkozások új összefüggésekre világítanak rá az életművek tekintetében is.

A Bibliamúzeum kiállítóterében – 20. századi magyar képzőművészek munkái között – számos festőnő alkotását csodálhattuk már meg, novembertől azonban kimondottan a női képzőművészek kerülnek a figyelem középpontjába.

A sokak által kedvelt Ország Lili, Gedő Ilka, Modok Mária, Anna Margit, Korb Erzsébet, továbbá a ritkábban kiállított Hajnal Gabriella, Kemény Judit, Barta Mária, Gábor Marianne, Muzslai Kampis Margit, Czillich Anna és a 20. század más alkotóinak művei is szerepelnek a válogatásban.

A népszerű festmények és grafikák mellett Schaár Erzsébet, Kövesházi Kalmár Elza, Forgács Hann Erzsébet szobrai is megtekinthetők lesznek a kiállításon. Az izgalmas összeállításban új megközelítésbe kerül a kiállított női alkotók életútja, a 20. században betöltött szerepe, valamint az általuk megélt élethelyzetek kérdésköre, a kor női szemléletmódja.

A kiállítás címe az Énekek énekében olvasható: „Mint liliom a tövisek közt”. A cím értelmezésünk szerint arra utal, hogy az emberi létnek sokféle tövisei között kell azt az értéket láthatóvá tennünk, amelyet az egyes ember a teremtettségében kapott és őriz. Ebben nincs különbség a férfi és női alkotók között. Nincs különbség az élet más területein létrehozott alkotói munka között sem. Ugyanakkor sok élethelyzet létezik, amelyben nehezen bontakozik ki a tehetség virággá, liliommá, de ha mindez mégis megtörténik, az az élet és az az alkotó képes lesz másokat is gazdagítani.