2021.04.08.

Szentmihályi életképek VII.

2021.02.24.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

A mozsár, a külü: "ínyencségek" a technika hőskorából

2021.01.20.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Retro hungarikumok a legvidámabb barakkból

2021.01.08.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Száradó paprikafüzér az eresz alatt

2021.01.05.

A rendszer íze

2020.10.14.

Harmonika és háztűznéző

2020.08.18.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Nem túl "rózsás" a paprika helyzete

2020.07.30.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

2020.07.23.

Karrier-tangó

2020.07.16.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Azok a hosszú láncba fűzött, csörgős, piros paprikacsövek...

2020.07.08.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szegedet a paprika helyezte földünk térképére

2020.06.30.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Utasok, vendégek, családtagok és a forradalmi kritika

2020.06.22.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szegedi contra kalocsai paprika: még a bíróság sem tudott dönteni

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum - Röszke
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum
Cím: 6758, Röszke II. kerület, 50/B.
Telefonszám: (62) 272-788, (30) 371-8044
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum
gazdaság, hír, mezőgazdaság

Szentmihályi életképek-sorozatunkban a Sanctus Mychaeltől Szeged-Szentmihályig című kötet kifejező, színes szövegeit közöljük. Legutóbb a paprikatermesztés dohánykultúrában gyökerező előzményeiről esett szó. Ezúttal inkább a paprika termelői kerülnek a középpontba, mint terményük története. A kiválasztott részlet jól szemlélteti a szentmihályi paprikások találékonyságát, a régi módszerek átalakulására adott válaszaikat.
Röszkei paprika

A paprikatermesztés és az intenzív kertészeti gazdálkodás

Ez a fejezet az utolsó oldalain közöl egy részletet, a fajtaváltás és a termelési technológia változásairól:
„A szakemberek, a Paprikaföldolgozó Vállalat s a szövetkezet is a kinemesített csípősségmentes fajtákat (dr Obermayer Ernő 47-25-ös fajtája) részesítették előnyben, néhány konzervatív tag azonban megmaradt a maga egyéni művelésre vállalt parcellájában az erős fajtánál, mivel megítélésük szerint az felelt meg a minőség, a koraiság és főleg a megszokottság igényeinek. Több esztendő szükségeltetett ily módon a fajtaváltás általánossá válásához. A termelésben a régi módszerek egy része sem volt már fönntartható, kevesebb lett a fűzés, a hasítás, háttérbe szorultak a kikészítés hagyományos módszerei.”

Termelői találékonyság, válasz a változásokra

A leírás egy interjúrészlettel folytatódik, ami a paprikások ötletes újításait illusztrálja:
„Apámnak mindig nagy kedve volt a paprikához. Többféle talajba ültette, hogy kísérleteivel is segítse aztán a termelést. Otthon saját kezűleg készítette a kis táblácskákat a termelő nevével, címével, s a paprikának szánt terület nagyságának jelölésével. Ilyen táblákat kellett mindegyik gazdának leverni kis karón a szerződéses paprikájába. Jobbára azonban táblácska nélkül is tudták volna a parasztok egymás földjeit, mégis hányszor leugrottak útközben a szekérről, ha különösen szép paprikához értek. S valami közös büszkeséggel olvasták az eső ellen kissé beernyőzött tábláról – ez a Kószó Janié, ez a Csamangó Antal bácsié, ez a Vőneki Lajoséké, ez meg a Lőrincz Janié, emez meg itt a Varga Imréé.
Senki nem kényszerítette a szentmihálytelekieket aztán sem, hogy oly eredeti leleményességgel tegyenek meg minden elképzelhetőt és még az el sem képzelhetőt is a retekért, mindössze az az egyetlen körülmény, hogy a többi lehetőségük mind bizonytalanabb és kétségesebb volt tapasztalataik alapján.” (K. L.né; 1975.)

Deme Ágnes