2020.07.16.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Feslett szerzetesek ásták el a kincseket

2020.07.12.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Pingpong asztal és diszkógömb: egy kastélykápolna hányattatásai

2020.07.10.

Kőmíves Kelemenné - őrségi módra

2020.07.07.

A kékfestés feledhetetlen mestere

2020.07.01.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A márc: jéghidegen az igazi!

2020.06.26.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Tarisznya, hamuban sült pogácsa és vándorkönyv

2020.06.23.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Balaton a Rába mellett: nem tévedés!

2020.06.19.

Csatadöntő csőrös cipő

2020.06.18.

Ewz lab és csöpörke

2020.06.16.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Megszökhetett volna, de nem tette: Batthyánynál súlya volt az adott szónak

2020.06.11.
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Adókedvezmény a cseréptetős házak tulajdonosainak

2020.06.09.

Címeres csizmaviasz

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum - Körmend
A múzeum a Batthyány-Strattmann-kastély épületében találató.
Cím: 9900, Körmend Dr. Batthyány-Strattmann László u. 3.
Nyitva tartás: V.1-X.31.: K-V 10-18
XI.1-IV.30.: K-Szo 10-16
2020.07.10.
helytörténet, hír, történet
Ha valaki betéved hozzánk, a körmendi múzeum második termében apró csodákat láthat. A XIX-XX. század fordulójának köznapi tárgyait. Az egyik tárlóban idős ember képe, mellette pedig a legkülönfélébb tárgyak. Drótélű fa korcsolya, „spanyolozott”, azaz színes viasszal díszített beretvatartó, szépen faragott lapicka, faragott pásztorbot és még tucatnyi más dolog. A környék egyszerű használati tárgyai, melyeket Csaba József gyűjtött össze.

Emlegetik őt az „utolsó polihisztor”-ként is, vagy reneszánsz emberként. Csaba Józsefről falujában, Csákánydoroszlón, iskolát neveztek el. Hatvan éven át vezette naplóját, amelyben a környék madárvilágának megfigyelési eredményeit jegyezte, fényképeket készített, amikor az még nem volt annyira egyszerű dolog, mint most, tanulmányt írt a népi méhészetről csakúgy, mint a népnyelvről vagy éppen a temetkezési szokásokról. Minden érdekelte, ami környezetében élt és mozgott. Gyűjteménye komoly, tudományos forrás az Őrség életéről, néprajzáról.

Egy őrségi ház falában egy titokzatos tárgyra bukkant

A tároló anyagának legtitokzatosabb darabja egy áldozati kő, amit egy lebontott, őrségi ház falában találtak. A közepes krumpli kinézetű kőre hajszálakat csomóztak, és ilyen formában építették be a falba. Kőmíves Kelemenné őrségi módra? Lehet!

Nem minden az, aminek elsőre látszik

A kiállított, faragásokkal díszített lapickáinkat egy angol úriember krikettütőknek nézte. Hangot is adott elégedettségének. Kicsit megdöbbent, amikor kiderült, hogy a formás fadarabok nem a sport, hanem a mosás-vasalás eszközei.

Máskor egy hölgy tett megjegyzést, talán nem minden alap nélkül: „Nem változik semmi, már akkor is munkaeszközöket kaptak a nők ajándékba.” Párja válasza: „De legalább, szépen kidíszítették!”

Akit érdekel ez a sokszínű, sokoldalú látványt, tudást mutató tárló, ballagjon fel a körmendi Batthyány kastély első emeletére. (És akkor még nem beszéltem Molnár Lajos csodálatos madárgyűjteményéről - sem!) Csak bátorítani tudom az érdeklődőket.

Várjuk Önöket!
Pintér György